Jak pić olej lniany?

Jak pić olej lniany?

Czy warto pić olej lniany?

Olej lniany słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości. Jest to nieoceniony element odpowiednio zbilansowanej diety, którego spożywanie dostarcza organizmowi mnóstwa witamin, minerałów oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w najlepiej przyswajalnej postaci. To właśnie bardzo dlatego dobrym pomysłem jest uwzględnienie go w codziennym jadłospisie. Jak zatem go przyjmować, tak aby skorzystać z jego dobrodziejstwa? Jak i kiedy dokładniej pić olej lniany? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Co daje picie oleju lnianego?
2. Jak stosować olej lniany?
3. Ile oleju lnianego pić dziennie?
4. Kiedy pić olej lniany?
5. Jak długo pić olej lniany?
6. Jak przechowywać olej lniany?


Co daje picie oleju lnianego?

Olej lniany jest zaliczany to najzdrowszych olejów roślinnych. Jego spożywanie wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, ponieważ jest to produkt bogaty w witaminy z grupy B, witaminę A, C i E, nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega-6 oraz fitosterole, a także wapń, magnez, potas, selen, fosfor, miedź i cynk. To wszystko powoduje, że jego regularne stosowanie przyczynia się do:

  • Regulowania poziomu cholesterolu we krwi – wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w oleju lnianym pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, czyli LDL, a przy tym podnieść stężenie dobrego cholesterolu, czyli HDL.
  • Wsparcia układu sercowo-naczyniowego – wspomniana zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w oleju lnianym wspiera również prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Jego spożywanie pomaga ochronić przed powstaniem blaszki miażdżycowej, która zwiększa ryzyko wielu chorób, w tym przede wszystkim zawału serca, udaru mózgu oraz rozwoju choroby wieńcowej.
  • Zmniejszenia ryzyka chorób nowotworowych – wysoka zawartość substancji o działaniu antyoksydacyjnym powoduje, że regularne spożywanie oleju lnianego wspiera profilaktykę przeciwnowotworową.
  • Złagodzenia stanów zapalnych – odpowiednia proporcja nienasyconych kwastów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9 pomaga zredukować stany zapalne występujące w organizmie.
  • Wsparcia funkcjonowania układu nerwowego – wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w oleju lnianym wspomaga proces zapamiętywania oraz uczenia się.
  • Poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci – bogactwo witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych w oleju lnianym wspiera utrzymanie skóry, włosów i paznokci w dobrej kondycji.
  • Wsparcia metabolizmu – regularne spożywanie oleju lnianego przyspiesza metabolizm, wspomaga trawienie oraz usuwa zbędne produkty przemiany materii z organizmu, dzięki czemu wspiera również utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Jak stosować olej lniany?

Absolutną podstawą jest spożywanie oleju lnianego na zimno. To dlatego, że poddany obróbce termicznej na skutek działania wysokiej temperatury może stracić swoje cenne właściwości. Najlepiej więc pić go bez żadnych dodatków lub wykorzystać w formie przyprawy do dań, dodając go do sałatek, sosów, mięs, ziemniaków, twarogu lub kanapek. Dzięki takiej praktyce, można wykluczyć z diety niezdrowe tłuszcze, a przy okazji uzupełnić ją o wiele witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Alternatywą dla tych sposobów spożywania oleju lnianego, jest przyjmowanie go w kapsułkach, których dawkowanie jest zależne od producenta.

Ile oleju lnianego pić dziennie?

Według licznych badań naukowych, dzienna dawka oleju lnianego, która będzie wpływała pozytywnie na zdrowie waha się od 1 do 30 mililitrów dziennie. Oznacza to, że każdego dnia powinno się spożyć mniej więcej od jednej do trzech łyżek stołowych tego dobroczynnego produktu. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że dotyczy to przede wszystkim oleju lnianego wysokiej jakości, najlepiej tłoczonego na zimno, który wyróżnia się największą zawartością witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Kiedy pić olej lniany?

Olej lniany można spożywać zarówno rano, jak i wieczorem. Zaleca się jednak, aby osoby przyjmujące go w celach zdrowotnych spożywały go na czczo, najlepiej rano, gdy organizm absorbuje większą ilość składników odżywczych. To dlatego, że układ trawienny od razu po przebudzeniu nie jest zapełniony treścią żołądkową, przez co żołądek jest maksymalnie skupiony na wchłanianiu dobroczynnych składników. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również łączenie oleju lnianego z białym serem twarogowym, ponieważ oba te produkty uzupełniają się wzajemnie o mikroelementy i witaminy, w wyniku czego ich spożycie podczas jednego posiłku wzmacnia ich działanie i poziom przyswajalności.

Jak długo pić olej lniany?

Olej lniany najlepiej włączyć do diety na stałe. Jest to bardzo zdrowy produkt, który obfituje w witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki którym jego regularne spożywanie ma bardzo pozytywny wpływ na organizm. Jeżeli jednak chce się wykorzystać go jedynie w formie suplementu, w celu uzyskania najbardziej optymalnych efektów zaleca się spożywanie go przez okres od dwóch do trzech miesięcy. Co ciekawe, na pierwsze efekty takiej suplementacji nie trzeba czekać długo. Można je bowiem zauważyć już po pierwszych dwóch tygodniach regularnego spożywania.

Jak przechowywać olej lniany?

Trzeba pamiętać, że olej lniany zachowa wszystkie prozdrowotne właściwości jedynie w momencie, gdy będzie właściwie przechowywany. Należy więc wiedzieć, że ulega on rozkładowi pod wpływem światła i wysokiej temperatury, dlatego zaleca się przechowywać go wyłącznie w butelkach z ciemnego szkła w zaciemnionym pomieszczeniu, a najlepiej w lodówce. Dotyczy to zarówno produktu nowego, jak i otwartego, z tym że po otwarciu powinno się go bezwzględnie przechowywać w lodówce.