Czy imbir wpływa na ciśnienie tętnicze?
Imbir słynie ze swoich właściwości leczniczych, które są wykorzystywane w medycynie od wieków. Jest to przyprawa zaliczana do grupy produktów określanych mianem superfoods, czyli żywności pochodzenia naturalnego, która bardzo korzystnie działa na organizm człowieka. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że jej spożycie może nieść ze sobą również negatywne skutki. Dotyczy to szczególnie osób zażywających leki na nadciśnienie. Kto więc powinien ograniczyć spożywanie imbiru i kiedy należy całkowicie z niego zrezygnować? Jak dokładniej imbir wpływa na ciśnienie tętnicze i przyjmowane leki? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Imbir i jego wpływ na ciśnienie
2. Czy imbir podnosi ciśnienie?
3. Imbir a leki na nadciśnienie tętnicze
4. Przeciwwskazania do spożywania imbiru
5. Czy imbir jest zdrowy na serce?
Imbir i jego wpływ na ciśnienie
Imbir to przyprawa, której spożywanie wiąże się z wieloma korzyściami dla organizmu człowieka. Roślinę tą zalicza się do grupy określanej mianem superfoods, czyli naturalnej żywności o niezwykle wysokiej zawartości składników odżywczych. W jej składzie można znaleźć między innymi witaminę C, witaminy z grupy B, wapń, fosfor, żelazo i magnez, dlatego przyjmowanie tej dobroczynnej przyprawy pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych dla zdrowia substancji. Dodatkowo, imbir zawiera szereg związków o działaniu antyoksydacyjnym oraz wiele substancji biologicznie czynnych, dzięki którym ma właściwości grzybobójcze, przeciwbólowe, przeciwwirusowe i rozgrzewające. To wszystko powoduje, że regularne spożywanie tej zdrowej rośliny wspiera układ odpornościowy w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi, usprawnia trawienie, działa żółciopędne oraz pobudza wydzielanie śliny i soków trawiennych, a tym samym poprawia apetyt. Imbir można więc stosować między innymi do walki z przeziębieniem, do poprawy trawienia oraz profilaktycznie w celu polepszenia zdrowia. A jak dokładniej działa na układ krwionośny i ciśnienie tętnicze? Już wyjaśniamy!
Czy imbir podnosi ciśnienie?
Regularne spożywanie imbiru obniża ciśnienie krwi, a nie je podnosi, dlatego ta wyjątkowo zdrowa roślina nie jest zalecana w przypadku osób przyjmujących leki na nadciśnienie. To dlatego, że podczas zażywania takich środków i spożywania w tym czasie imbiru może dojść do zbyt dużego spadku omawianego parametru, co może wiązać się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Dzieje się tak na skutek zawartości gingerdionu, czyli substancji należącej do związków fenolowych, która obniża ciśnienie krwi, poprawia przemianę materii, redukuje poziom cukru we krwi oraz przyczynia się do spadku poziomu cholesterolu. Oczywiście chodzi tutaj o spożywanie dużych ilości tej przyprawy, tak więc wykorzystanie jej niewielkiej ilości podczas gotowania nie powinno zagrozić zdrowiu, ale najlepiej przed włączeniem jej do diety skonsultować to z lekarzem prowadzącym.
Imbir a leki na nadciśnienie tętnicze
Tak jak wspomnieliśmy, imbir ma właściwości obniżające ciśnienie tętnicze krwi, dlatego podczas przyjmowania środków na nadciśnienie tętnicze nie powinno się spożywać tej przyprawy, ponieważ może dojść do zbyt dużego spadku omawianego parametru. Jeżeli mimo to osoba borykająca się z nadciśnieniem nie chce zrezygnować z tej wyjątkowo zdrowej rośliny, najważniejsze będzie zachowanie umiaru oraz wcześniejsza konsultacja z lekarzem prowadzącym, który na podstawie dawek oraz rodzaju zażywanych leków dopuści daną ilość imbiru do codziennej diety.
Przeciwwskazania do spożywania imbiru
Imbir ma wiele właściwości prozdrowotnych, ale trzeba wiedzieć, że nie każdy powinien go spożywać. Dotyczy to szczególnie wspomnianych wcześniej osób przyjmujących leki na nadciśnienie tętnicze oraz tych borykających się z zaburzeniami krzepliwości. Jego przyjmowanie nie jest też wskazane w przypadku osób z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego, takimi jak refluks, wrzosy żołądka lub dwunastnicy. To samo dotyczy pacjentów chorujących na hemofilię i cukrzycę, ponieważ obecne w imbirze substancje drażnią śluzówkę przewodu pokarmowego oraz mogą hamować działanie leków na cukrzycę, a w niektórych przypadkach stosowanie go równocześnie z lekami przeciwcukrzycowymi może doprowadzić nawet do hipoglikemii. Ponadto, imbiru nie powinno się podawać dzieciom poniżej 12 miesiąca życia, dlatego że jest to roślina silnie drażniąca, w związku z czym może podrażniać delikatne podniebienie i kubki smakowe dziecka.
Czy imbir jest zdrowy na serce?
Tak, imbir i jego prozdrowotne właściwości, w tym bardzo korzystny wpływ na serce, znane są od lat. Roślina ta od wieków jest z powodzeniem wykorzystywania w leczeniu dolegliwości związanych z układem krwionośnym oraz układem krążenia, w tym między innymi do obniżania ciśnienia tętniczego, obniżania poziomu cholesterolu oraz leczenia zaburzeń krążenia. Jak się bowiem okazuje, imbir działa jak naturalny bloker kanałów wapniowych oraz naturalny inhibitor enzymu ACE, czyli w bardzo podobny sposób, co leki na nadciśnienie tętnicze. To właśnie dlatego jego spożywanie zapobiega powstawaniu skrzepów krwi w tętnicach, efektem czego jest hamowanie wystąpienia poważnych chorób serca, takich jak zawał i udar. Ponadto, przyjmowanie imbiru pomaga obniżyć poziom cholesterolu całkowitego oraz jego frakcji LDL, które mogą prowadzić do nadciśnienia tętniczego oraz innych chorób serca. Jak więc widać, ta wyjątkowo zdrowa roślina bardzo korzystnie działa na układ krążenia, układ krwionośny oraz serce, dlatego warto ją włączyć do codziennej diety.
Skomentuj