Kwas foliowy w ciąży – jak uzupełnić zapotrzebowanie na foliany?

Kwas foliowy w ciąży - jak uzupełnić zapotrzebowanie na foliany?

Czy w trakcie ciąży trzeba przyjmować kwas foliowy?

Każda mama zdaje sobie sprawę, że dieta w trakcie trwania ciąży ma kolosalne znaczenie dla prawidłowego i niezakłóconego rozwoju dziecka. To przecież za pośrednictwem jej organizmu, do malucha trafiają wszystkie, niezbędne do zdrowego wzrostu witaminy i substancje mineralne. Ciążowa dieta powinna więc być dokładnie przemyślana. Jedną z podstawowych substancji, o której należy pamiętać, tworząc ciążowy jadłospis, jest oczywiście kwas foliowy. Co to za związek i dlaczego jest aż tak ważny? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Gdzie występuje kwas foliowy?
2. Czy kwas foliowy z diety wystarczy, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie?
3. Jak uzupełniać niedobór kwasu foliowego?


Gdzie występuje kwas foliowy?

Kwas foliowy, a właściwie foliany, pojawiają się głównie w produktach roślinnych, jednak można znaleźć je również w wątrobie, kurzych jajach i drożdżach piwowarskich. Niemniej jednak, największe ilości folianów dostępne są w zielonych, liściastych roślinach, takich jak: sałata, kapusta, brukselka, pietruszka, szpinak, ale też: fasola, pomidory, por, seler lub otręby pszenne.

Czy kwas foliowy z diety wystarczy, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie?

Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy u kobiet w ciąży waha się w granicach od 0,4 mg do 0,5 mg. Aby więc pokryć popyt na foliany, przyszła mama musiałaby zjadać około 20 pomarańczy dziennie, co wydaje się mało realne. Co więcej, foliany są związkami dość nietrwałymi i rozkładają się pod wpływem wilgoci, światła i promieniowania cieplnego – gotowanie, smażenie lub pieczenie warzyw powoduje utratę tych związków nawet na poziomie 47 proc. Zbilansowana dieta może nie zapewnić odpowiednio wysokiego poziomu folianów jeszcze z jednego powodu. U blisko połowy kobiet, przyswajanie kwasu foliowego z pożywienia jest niemożliwe, na skutek pewnej wady genetycznej. Polega ona na tym, że jeden z enzymów, odpowiadających za przetwarzanie folianów do użytecznej dla organizmu formy, ma nieprawidłową budowę. Wówczas reakcja taka nie może być przeprowadzona w warunkach ustroju, co skutkuje niedoborem kwasu foliowego, mimo odpowiedniej jego podaży z produktów żywnościowych.

Jak uzupełniać niedobór kwasu foliowego?

Polimorfizm jest schorzeniem, które można wykryć tylko i wyłącznie za pomocą specjalistycznych badań genetycznych, na które niewielka ilość kobiet się decyduje. Znacznie mniej inwazyjnym rozwiązaniem jest uzupełnianie diety specjalnym suplementem witaminowym, którego podstawowym składnikiem jest metafolina – w pełni przyswajalna, gotowa do wykorzystania przez organizm matki i dziecka, postać folianów. Jedynym preparatem na polskim rynku, który zawiera metafolinę, jest suplement diety o nazwie Femibion, stworzony specjalnie dla kobiet w ciąży.