Jak uzyskać gładkie i lśniące włosy?

Jak uzyskać gładkie i lśniące włosy?

Domowe sposoby na gładkie i lśniące włosy

Gładkie i lśniące włosy, które wyglądają niczym po wyjściu od fryzjera, to marzenie wielu kobiet. Niestety, często mimo wydawania kroci na przeróżne kosmetyki nie każdemu udaje się taki efekt osiągnąć. I choć zazwyczaj w takim wypadku załamujemy ręce, to jak się okazuje, jest kilka domowych metod, które skutecznie poprawiają kondycję skóry głowy oraz włosów, a tym samym je wygładzają i poprawiają ich lśnienie. Jakich konkretniej? Jak dokładniej uzyskać gładkie i lśniące włosy? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jak wygładzić włosy?
2. Co zrobić, żeby włosy były gładkie i nie puszyły się?
• Zimna woda na gładkie włosy
• Suszarka z jonizacją na gładkie włosy
3. Domowe metody na gładkie, lśniące i zdrowe włosy
• Maseczka z siemienia lnianego na gładkie i lśniące włosy
• Płukanka z octu na gładkie i lśniące włosy
• Aloes na gładkie i lśniące włosy
• Żelatyna na gładkie i lśniące włosy


Jak wygładzić włosy?

Przed poznaniem sposobów na gładkie i lśniące włosy warto dowiedzieć się, co konkretniej wpływa na ich strukturę. Tak więc za gładkość kosmyków odpowiada ich wierzchnia warstwa, czyli łuska, która jest zbudowana z kilku nachodzących na siebie warstw. Gdy łuski nie są domknięte i nie przylegają do kory włosa, kosmyki nie będą gładkie, dlatego aby wygładzić włosy musimy uzyskać odwrotny efekt, czyli łuski muszą być domknięte i przylegać do kory włosa. Taki stan można wypracować regularnie stosując domowe sposoby pielęgnacji włosów oraz korzystając z odpowiednich zabiegów. Jakich konkretniej? Już podpowiadamy!

Co zrobić, żeby włosy były gładkie i nie puszyły się?

Jeżeli celem jest uzyskanie gładkich włosów, starania o wypracowanie takiego efektu można rozpocząć już na etapie ich mycia. Warto więc używać do tego delikatnego szamponu bez mocnych detergentów myjących, siarczanów i parabenów, który będzie dobrany do rodzaju i kondycji włosów. Kolejnymi elementami wpływającymi na strukturę włosów jest używanie zimnej wody oraz korzystanie z suszarki z jonizacją, które dokładniej opisujemy poniżej.

1. Zimna woda na gładkie włosy

Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale temperatura wody ma ogromny wpływ na strukturę włosów. Trzeba więc pamiętać, że zimna woda domyka łuski, zaś ciepła je otwiera, dlatego jeżeli celem jest uzyskanie gładkich włosów, najlepiej podczas mycia używać chłodnej lub zimnej wody. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również używanie wody zimnej i ciepłej na przemian, aby ułatwić wchłonięcie w głąb włosów składników szamponu lub odżywki. W tym celu wystarczy przed nałożeniem danego kosmetyku zmoczyć włosy ciepłą wodą, aby otworzyć łuski, a po aplikacji i wchłonięciu preparatu spłukać całość zimą wodą, która je domknie. W ten sposób poprawimy kondycję włosów, dzięki czemu kosmyki staną się gładsze, bardziej lśniące i odporne na działanie czynników zewnętrznych.

2. Suszarka z jonizacją na gładkie włosy

Po umyciu włosów zimną wodą oraz odpowiednio dobranym szamponem, kolejnym krokiem jest wykorzystanie suszarki z jonizacją do ich wysuszenia. Jest to bardzo istotny element, który wpływa na zdrowie kosmyków, ich gładkość oraz lśnienie, ponieważ podczas suszenia występują naładowane ładunki elektryczne, które rozchylają łuski włosów, co finalnie skutkuje pogorszeniem się ich kondycji. Sprzęt z jonizacją zapobiega temu zjawisku, dzięki czemu chroni włosy przed negatywnym działaniem kationów, a tym samym przyczynia się do tego, że pozostają gładkie i lśniące. Dzieje się tak na skutek uwalniania ładunków ujemnych, które osiadają na powierzchni włosów i neutralizują ładunki dodatnie, czyli te rozchylające łuski.

Domowe metody na gładkie, lśniące i zdrowe włosy

Samo używanie zimnej wody oraz suszarki z jonizacją to nie jedynie sposoby na uzyskanie gładkich, lśniących i zdrowych włosów. W celu poprawy ich kondycji świetnym rozwiązaniem będzie bowiem wykorzystanie również domowych sposobów pielęgnacji, które opierają się głównie na produktach spożywczych dostępnych w większości kuchni. Przechodząc jednak do sedna, sprawdźcie domowe sposoby na gładkie i lśniące włosy!

1. Maseczka z siemienia lnianego na gładkie i lśniące włosy

Siemię lniane słynie ze swoich dobroczynnych właściwości, dlatego nie mogło zabraknąć go i w domowych sposobach pielęgnacji włosów! Maseczka wykonana na jego bazie to bowiem świetny sposób na nawilżenie, odżywienie i regenerację kosmyków. Aby ją przygotować, wystarczy zalać wrzącą wodą kilka łyżek siemienia lnianego w niewielkiej miseczce i pozostawić do wytworzenia się żelu. Gdy zauważymy, że masa zgęstniała, oddzielamy maseczkę od nasion i nakładamy na skórę głowy oraz włosy, a następnie pozostawiamy pod ręcznikiem na około 30-60 minut do wchłonięcia. Po upływie wymaganej ilości czasu, włosy dokładnie spłukujemy. Maseczka z siemienia lnianego odżywki końcówki, nawilży je i zapobiegnie ich rozdwajaniu.

2. Płukanka z octu na gładkie i lśniące włosy

Płukanka z octu to znany od dziesięcioleci sposób na poprawę kondycji włosów i skóry głowy. Aby z niego skorzystać, wystarczy do naczynia wlać pół litra wody, dodać do niej 6 łyżek stołowych octu jabłkowego i całość dokładnie wymieszać, a następnie powstałą miksturą przepłukać umyte wcześniej włosy i pozostawić do wchłonięcia. Nieprzyjemny zapach octu szybko wywietrzeje, a efektem zastosowania płukanki będzie działanie przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicze, dzięki można ją z powodzeniem wykorzystać do walki z łupieżem. Dodatkowo, metoda ta zapobiega plątaniu się kosmyków, co przyczynia się do uzyskania gładkich i lśniących włosów.

3. Aloes na gładkie i lśniące włosy

Aloes od lat wielu znany jest ze swoich dobroczynnych właściwości, które z powodzeniem są wykorzystywane w kosmetyce. Roślina ta ma działanie nawilżające, odżywiające i regenerujące, a dodatkowo po aplikacji na włosy sprawia, że stają się miękkie i łatwo się rozczesują. Jest to więc świetny środek do ich pielęgnacji, którego regularne stosowanie przywróci im naturalne pH oraz wzmocni efekt lśnienia. Aby skorzystać z jego działania, wystarczy nałożyć żel aloesowy lub maskę z aloesem na włosy i pozostawić do wchłonięcia. Efektem takiego zabiegu będą gładsze kosmyki i poprawa ich błysku.

4. Żelatyna na gładkie i lśniące włosy

Nie każdy wie, ale kolejnym doskonałym sposobem pielęgnacji włosów jest wykorzystanie żelatyny. Produkt ten tworzy bowiem na nich warstwę okluzyjną, która je nabłyszcza oraz zabezpiecza przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Aby więc skorzystać z jej działania, wystarczy rozpuścić żelatynę w proszku w gorącej wodzie, poczekać do ostudzenia i dodać do niej kilka kropli oliwy oraz kilka kropli odżywki do włosów. Tak przygotowaną miksturę dokładnie mieszamy, a następnie rozprowadzamy po włosach, zakładamy na głowę czepek, delikatnie podgrzewamy go przy użyciu suszarki i pozostawiamy na około 30 minut do wchłonięcia. Po upływie wymaganej ilości czasu, czepek zdejmujemy, a maseczkę dokładnie spłukujemy. Efektem takiego zabiegu będą gładsze, zdrowsze i odżywione włosy. Trzeba jednak pamiętać, że taką laminację można wykonywać maksymalnie kilka razy w miesiącu.