Dieta roślinna kluczem do zdrowia i pięknej sylwetki

Dieta roślinna kluczem do zdrowia i pięknej sylwetki

Czy warto stosować dietę roślinną?

Coraz częściej świadomie podejmujemy decyzję o tym, co chcemy jeść i jaki jest tego cel. Dążąc do zachowania zdrowia i pięknej sylwetki warto rozważyć dietę opartą głównie na produktach pochodzenia roślinnego. Dieta bogata w owoce i warzywa, a przy tym eliminująca z jadłospisu mięso i produkty zawierające substancje zwierzęce jest obiektem badań i dyskusji. Czy warto więc ją stosować? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Czy dieta roślinna jest zdrowa?
2. Diety wegetariańskie
3. Weganizm


Czy dieta roślinna jest zdrowa?

Odpowiednio zaplanowana dieta oparta przede wszystkim na produktach roślinnych, spełnia zapotrzebowanie żywieniowe, a przy tym zapewnia korzyści zdrowotne, zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, zwiększa długość życia. Z pewnością wpływa też na dobre samopoczucie i ułatwia zachowanie tak pożądanej szczupłej sylwetki.

Dieta oparta na produktach pochodzenia roślinnego jest bogata w błonnik, który przyspiesza pracę jelit i obniża poziom złego cholesterolu. Obfituje też w witaminy i składniki mineralne, a także przeciwutleniacze. Flawonoidy, tokoferole czy karotenoidy zapobiegają chorobom nowotworowym, chorobom układu krążenia, a także zwiększają odporność organizmu na wszelkie infekcje.

Zaletą diety wegetariańskiej jest także niska zawartość soli kuchennej, a wysoka potasu, magnezu i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, co pozytywnie wpływa na serce. Ponadto osoby stosujące dietę opartą na produktach pochodzenia roślinnego są często bardziej aktywne fizycznie, nie palą papierosów, ograniczają picie alkoholu. Jest to więc idealna dieta na poprawę urody.

Diety wegetariańskie

Istnieje wiele odmian diet wegetariańskich czyli wykluczających mięso, które różnią się rygorem ograniczeń dotyczących produktów zwierzęcych:

  • weganizm, którego jadłospis oparty wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego,
  • lakto-wegetarianizm – poza produktami roślinnymi włącza również mleko i jego przetwory.

Weganizm

Najbardziej restrykcyjna dieta wegetariańska to weganizm. Może okazać się zbyt niedoborowa i spowodować wiele nieodwracalnych szkód w organizmie. Aby uniknąć niedoborów białka i aminokwasów, których nasz organizm nie wytwarza oraz składników mineralnych, jak wapń, żelazo, witaminy D oraz witaminy B12, przed zastosowaniem diety wegańskiej należy ją dokładnie przeanalizować, umiejętnie dobierać pokarmy i stosować odpowiednią suplementację diety.

Dowody naukowe wykazują, że różnorodne pożywienie pochodzenia roślinnego dostarcza wszystkich niezbędnych mikro- i makroelementów. Rośliny strączkowe takie jak groch, fasola, soja, soczewica mają bardzo wysoką wartość odżywczą i zawierają dużo składników mineralnych: błonnika, potasu, żelaza, wapnia i magnezu oraz witamin z grupy B.

Wegetarianie powinni jeść soję, która dostarcza pełnowartościowego białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B i składników mineralnych. Badania wykazują, że włączenie minimum 25 g białka sojowego do diety o niskiej zawartości kwasów tłuszczowych nasyconych, pomaga zredukować cholesterol we krwi. Niektóre rodzaje izoflawonów występujących w soi regulują równowagę hormonalną u kobiet, mogą zapobiegać osteoporozie i mają silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe.