Jak poradzić sobie z alergią pokarmową u niemowląt i małych dzieci?
Wzrost zachorowalności na alergię pokarmową w Polsce i na świecie w ostatnich kilkunastu latach jest już faktem potwierdzonym przez badania naukowe. Jednak pomimo tego, że choroba dotyka coraz więcej rodzin, to można z nią żyć zupełnie normalnie! Wystarczy dobrze ją poznać, podjąć leczenie i pamiętać, że dieta to kluczowy element terapii. Jak radzą sobie z tym wyzwaniem współcześni rodzice? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu!
W tym artykule znajdziesz:
1. Alergie pokarmowe – coraz częstszy problem u maluchów
2. Obserwuj symptomy
3. Stawiaj na wiedzę
4. Niezbędne informacje o żywieniu
5. Szczęśliwe dzieciństwo
Alergie pokarmowe – coraz częstszy problem u maluchów
Jakie są objawy alergii pokarmowej u niemowląt i małych dzieci? Jakich produktów unikać w diecie karmiącej matki? Czy to tylko wysypka czy może alergia pokarmowa? Te i wiele podobnych pytań zadają sobie mamy na forach internetowych w wątkach dotyczących alergii. Z badania przeprowadzonego w maju 2012 roku przez firmę NUTRICIA przy współpracy z Instytutem MillwardBrown SMG/KRC, w którym wzięło udział ponad 2.500 rodziców wynika, że rodzice aktywnie poszukują informacji, dokształcają się w zakresie żywienia i stosują różne metody leczenia. Jak się okazuje, ponad 60% z nich podejrzewa wystąpienie alergii pokarmowej w pierwszych trzech latach życia swojego dziecka.
Obserwuj symptomy
Wnioski z badań wskazują, że unikamy stawiania własnych diagnoz, a jednocześnie odsuwamy w czasie wizytę u lekarza, mimo niepokojących sygnałów ze strony układu pokarmowego, nerwowego czy zmian skórnych u dziecka (prawie 1/3 badanych). Gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby, aż 90% respondentów poszukuje wiedzy na jej temat w Internecie. Pamiętaj, by nigdy nie ignorować pierwszych symptomów. O wszystkich niepokojących objawach jak najszybciej informuj pediatrę. To on wykluczy infekcję i zaleci zmianę diety, co zwykle na początku wystarcza. Jeżeli dolegliwości nasilają się, a dodatkowo w naszej rodzinie są już inni alergicy, warto pójść do specjalisty, skierowanie do alergologa wypisuje pediatra.
Stawiaj na wiedzę
Wiedza zwiększa czujność, a im więcej informacji tym lepiej! Pod tym względem jesteśmy wobec siebie bardzo wymagający. Aż 75% z nas aktywnie pogłębia wiedzę, często szukając informacji w publikacjach naukowych. Jak radzi Patyska, autorka cenionego bloga Smakołyki Alergika i mama dwójki alergicznych dzieci – Specjalistycznej wiedzy warto szukać… wszędzie! W Internecie, w księgarniach) czy wśród publikacji broszurowych. Po głębszą wiedzę wybierzmy się do dobrego alergologa.
Niezbędne informacje o żywieniu
Diagnoza alergii pokarmowej automatycznie skłania 9 na 10 rodziców do poszukiwania informacji na temat żywienia. Połowa zaczyna stosować najbardziej skuteczną metodę wspierania leczenia alergii, czyli dietę eliminacyjną. Pamiętaj, że wprowadzenie tego rodzaju diety u dzieci, zwłaszcza najmłodszych, wiąże się z ryzykiem wystąpienia niedożywienia ilościowego i jakościowego. Takie zalecenie może być wydawane tylko przez doświadczonych alergologów lub dietetyków. Dobrze zbilansowana dieta eliminacyjna powoduje znaczne złagodzenie objawów alergii i zapewnia dziecku prawidłowy rozwój.
Dieta eliminacyjna może być smaczna i nie musi bardzo różnić się od diety zdrowego dziecka. Dlatego też ponad 75% badanych rodziców poszukuje alternatywnych produktów na rynku i chce wzbogacać menu swojego malucha o nowe, specjalistyczne produkty. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą producenci żywności dla dzieci i niemowląt. Nowością na rynku idealną w komponowaniu zbilansowanej diety niemowlęcia i małego dziecka jest np. kaszka BoboVita Minima. Kaszka ta, prócz wysokiej wartości odżywczej – mączki z kiełków ziaren chlebowca świętojańskiego i mąki ryżowej, wzbogacony jest w kompleks 10 witamin oraz w niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu składniki mineralne, m.in. wapń, żelazo i jod.
Szczęśliwe dzieciństwo
Nie spiesz się z wprowadzaniem kolejnych elementów diety i bacznie obserwuj reakcję organizmu maluszka. Wiele dzieci wyrasta z alergii i nietolerancji pokarmowych, a im szybciej nauczysz się żyć z małym alergikiem, tym szczęśliwsze będzie jego dzieciństwo i Twoje rodzicielstwo.
Skomentuj