Wilgoć w mieszkaniu – jak sobie z nią poradzić?

Wilgoć w mieszkaniu - jak sobie z nią poradzić?

Jak poradzić sobie z wilgocią w mieszkaniu?

Masz w mieszkaniu bardzo szczelne okna, przez co w jesienne i zimowe poranki zauważasz efekt rosy na szybach, w pomieszczeniach panuje zaduch albo co gorsza na ścianach zadomowił się grzyb? Jest na to kilka bardzo skutecznych sposobów! Sprawdźcie jak poradzić sobie z wilgocią w mieszkaniu!


W tym artykule znajdziesz:
1. Przyczyny zawilgocenia mieszkań
2. Uwięziona wilgoć
3. Nawiewniki w oknach
4. Mikrowentylacja
5. Mechaniczna wentylacja
6. Wiatrak w otworze wentylacyjnym


Przyczyny zawilgocenia mieszkań

Odkąd pojawiły się szczelne, utrzymujące ciepło okna, w wielu domach rozpoczął się problem z wilgocią. Prócz różnych innych przyczyn, jak stare, przesiąknięte wilgocią mury, wadliwe zamontowanie okien, bardzo częstą przyczyną tego problemu jest słaba wentylacja.

Uwięziona wilgoć

Poprzez nowe okna nie zachodzi wymiana powietrza i para wodna nagromadzona podczas gotowania, suszenia prania czy najzwyczajniej oddychania nie ma jak wydostać się z mieszkania. Oczywiście najlepszym sposobem jest częste wietrzenie pomieszczeń, jednak nie możemy w nocy przestać oddychać, a zimą często najzwyczajniej szkoda nam uciekającego ciepła i nie mamy stale otwartego okna.

Nawiewniki w oknach

Jednym z nowoczesnych rozwiązań tego problemu są nawiewniki montowane w oknach umożliwiające wymianę powietrza. Generalnie nawiewniki montuje się w pomieszczeniach „czystych” (sypialnia, salon), mniej więcej 1 nawiewnik na 20 m2. Istnieje wiele rodzajów nawiewników, ale we wszystkich chodzi o to samo – odprowadzenie wilgoci z pomieszczenia i napływ świeżego powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że jest to strumieniowy przepływ powietrza i w przypadku źle dobranych nawiewników mogą one dawać efekt przeciągu i nie do końca prawdą jest to, co mówią producenci, że zamontowanie w oknach nawiewników nie ma wpływu na komfort cieplny mieszkańców.

Mikrowentylacja

Podobny efekt można otrzymać (bez efektu przeciągów) stosując mikrowentylację, w którą zaopatrzonych jest większość okien, ale nie zdaje to egzaminu w przypadku domków i mieszkań na parterze, gdzie montowane są okna antywłamaniowe. Ten sposób również porządnie wychłodzi nam nocą sypialnię podczas mrozów.

Mechaniczna wentylacja

Innym rozwiązaniem jest mechaniczna wentylacja nawiewno – wywiewna, do której możesz dołączyć wymiennik ciepła (rekuperator). Ten sposób najlepiej zapewni komfort cieplny, gdyż napływające powietrze jest podgrzewane. Jednak nie jest bez wad, urządzenie to ma swą cenę, poza tym głośno chodzi (lepiej więc, gdy znajduje się w jakimś pomieszczeniu gospodarczym). No a napływające powietrze, choć przyjemnie ciepłe nie może równać się ze świeżym powietrzem z zewnątrz. No ale przy trzaskających mrozach ten argument chyba odpada.

Wiatrak w otworze wentylacyjnym

W przypadku pomieszczeń, w których dobra wentylacja jest niezbędna, np. w łazience, przewietrzanie wzmocnimy poprzez zainstalowanie w otworze wentylacyjnym wiatraka z silnikiem elektrycznym. Najlepiej gdy jest on podłączony do włącznika światła, wówczas każde wejście do łazienki i zapalenie światła powoduje automatyczne włączenie wywietrznika, a co za tym idzie wymianę powietrza.