Jak wyczyścić zmechacony sweter?
Sweter z odstającymi kuleczkami i wystającymi nitkami nie wygląda zbyt estetycznie. Powstałe zmechacenia odbierają urok takiej stylizacji, a ubranie wydaje się stare i znoszone. Nie oznacza to jednak, że taki sweter od razu nadaje się do kosza. Nic z tych rzeczy! Jest bowiem wiele sposobów, które pozwalają pozbyć się zmechaceń i wszystkie z nich można z powodzeniem wypróbować w domowym zaciszu! Jak więc usunąć zmechacenia ze swetra? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Jak uratować zmechacony sweter?
2. Domowe sposoby na zmechacony sweter
• Maszynka do golenia na zmechacony sweter
• Pumeks na zmechacony sweter
• Wałki do włosów na rzepy na zmechacony sweter
• Gąbka do mycia naczyń na zmechacony sweter
• Papier ścierny na zmechacony sweter
3. Jak naprawić zmechacony sweter?
4. Jak prać sweter, aby się nie zmechacił?
Jak uratować zmechacony sweter?
Zmechacenia to powszechny problem, który zazwyczaj dotyczy często noszonych ubrań. Dzieje się tak z powodu pocierania materiału, którego efektem jest powstawanie zerwanych i splątanych ze sobą włókien. To właśnie dlatego zmechacenia najczęściej pojawiają się w najbardziej narażonych na otarcia miejscach, czyli przy mankietach, pod pachami oraz w okolicach kołnierza. Dotyczy to szczególnie chłodniejszego okresu, gdy często nosi się kurtkę, w wyniku czego jeden materiał ociera się o drugi. Nie oznacza to jednak, że zmechacony sweter jest od razu do wyrzucenia. Można bowiem go w prosty i szybki sposób skutecznie uratować. Jak konkretniej? Już podpowiadamy!
Domowe sposoby na zmechacony sweter
Jest kilka skutecznych sposobów, które umożliwiają uratowanie zmechaconego swetra i każdy z nich można z powodzeniem wykorzystać w domowym zaciszu. Sprawdźcie więc każdy z nich!
1. Maszynka do golenia na zmechacony sweter
Pierwszym sposobem na uratowanie zmechaconego swetra jest wykorzystanie do jego wyczyszczenia zwykłej maszynki do golenia. W tym celu należy użyć maszynki lekko zużytej i tępej, ponieważ taka ostrość w zupełności wystarczy do zgolenia zerwanych i splątanych ze sobą włókien, a przy tym zapobiegnie uszkodzeniu materiału. Ważne jednak, aby przed jej użyciem usunąć żelowy pasek nawilżający, który znajduje się pod ostrzami, ponieważ może on ubrudzić czyszczoną powierzchnię. Gdy to już za nami, rozciągamy sweter na płaskiej powierzchni i delikatnie golimy maszynką wszystkie zmechacenia.
2. Pumeks na zmechacony sweter
Wykorzystanie pumeksu do wyczyszczenia zmechaconego swetra to znacznie bezpieczniejszy sposób od użycia do tego maszynki, ponieważ minimalizuje się ryzyko zacięcia materiału, ale trzeba pamiętać, że może być mniej skuteczny. Aby z niego skorzystać, wystarczy włożyć pumeks do pończochy lub cienkiej skarpetki, a następnie z rozłożonego na płasko swetra dokładnie zetrzeć powstałe kulki i na koniec całość oczyścić rolką do ubrań.
3. Wałki do włosów na rzepy na zmechacony sweter
Kolejnym domowym sposobem na pozbycie się zmechaceń ze swetra jest użycie do tego wałków do włosów na rzepy, najlepiej takich, z których się już nie korzysta. Wobec tego, jeżeli chcemy użycia ich do oczyszczenia materiału, należy przesuwać je po powierzchni ubrania w taki sposób, aby rzepy mogły wyłapać kulki, a na koniec wystarczy oczyścić rzepy za pomocą zużytej szczoteczki do zębów.
4. Gąbka do mycia naczyń na zmechacony sweter
Gąbka do naczyń ma podobne działanie do pumeksu, dlatego ją również można z powodzeniem wykorzystać do usunięcia zmechaceń ze swetra. Aby to zrobić, należy pocierać materiał jej szorstką stroną w miejscach, w których pojawiły się zerwane i splątane ze sobą włókna do momentu aż się ich całkowicie pozbędziemy. W ten sposób kulki i kłaczki odczepią się od materiału, więc na koniec wystarczy oczyścić sweter rolką do ubrań.
5. Papier ścierny na zmechacony sweter
Następnym sposobem na uratowanie zmechaconego swetra, który można wykorzystać w domu, jest wykorzystanie papieru ściernego. Trzeba jednak pamiętać, że może on uszkodzić delikatną strukturę materiału, dlatego powinno się używać go bardzo delikatnie. W tym celu należy rozłożyć sweter na płaskiej powierzchni, a następnie papierem ściernym pocierać miejsca z kuleczkami do momentu aż je usuniemy.
Jak naprawić zmechacony sweter?
Jeżeli żaden z domowych sposobów na wyczyszczenie zmechaconego swetra nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, alternatywą może być udanie się do sklepu z elektroniką i zakupienie dedykowanego sprzętu, a konkretniej golarki do ubrań. Jest to małe, poręczne urządzenie, które najczęściej składa się z kilku ostrzy, baterii zasilającej oraz pojemnika, do którego trafiają usunięte nitki i kulki materiału. Taki gadżet umożliwia w prosty i szybki sposób pozbycie się niechcianych zmechaceń. Wystarczy bowiem uruchomić go, przyłożyć do odzieży i delikatnie przesuwać po materiale, usuwając tym samym wystające nitki i kuleczki. W ten sposób golarka skutecznie pozbędzie się zmechaceń, nie uszkadzając przy tym ubrania.
Jak prać sweter, aby się nie zmechacił?
Czasem zmechacenia na swetrze mogą pojawić się po praniu. To dlatego, że nie zawsze pierzemy odzież w taki sposób, jaki powinniśmy. Może być więc to wynikiem prania w zbyt wysokiej temperaturze, wirowaniem na wysokich obrotach lub praniem swetra wywiniętego na lewą stronę. Aby tego uniknąć, podstawą jest zapoznanie się z metką i dostosowanie parametrów prania do zaleceń producenta. Niekiedy bowiem delikatne tkaniny powinno się prać w niższej temperaturze, w specjalnych siatkach ochronnych, z zasuniętymi zamkami oraz zapiętymi guzikami. Nie zaleca się też przeładowywać pralki, ponieważ im więcej odzieży w niej się znajdzie, tym bardziej będzie się o siebie ocierała, efektem czego będą kolejne zmechacenia.
Skomentuj