Jak ustrzec się przed bakterią E.Coli, czyli pałeczką okrężnicy?
Bakteria E.Coli, czyli pałeczka okrężnicy, o której ostatnio zrobiło się tak głośno, to szczep, którego zmutowana odmiana spowodowała panikę w całej Europie. Co kryje się pod tajemniczą nazwą Escherichia Coli? I co zrobić, aby się przed nią uchronić? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
1. Bakteria Escherichia coli – czy stanowi dla nas zagrożenie?
2. Jak uniknąć zakażenia bakterią Escherichia coli?
3. Sposoby na uniknięcie zakażenia pałeczką okrężnicy
Bakteria Escherichia coli – czy stanowi dla nas zagrożenie?
Przede wszystkim pamiętaj, że bakterie pałeczki okrężnicy towarzyszą nam od narodzin aż do śmierci. Zadomowione w jelitach, odpowiadają za rozkład treści pokarmowych oraz produkcję witamin B i K. Dopóki pozostają w przewodzie pokarmowym, nie robią nikomu krzywdy.
Kłopoty zaczynają się, gdy bakterie przeniosą się w inne rejony naszego ciała. Kiedy dostaną się do dróg moczowych, powodują zakażenia układu moczowego, czyli jedną z letnich dolegliwości kobiet, a jeśli dostarczymy je wraz z zainfekowanym pożywieniem, spodziewać się możemy kilkudniowego zatrucia pokarmowego. Zdarza się też, że bakterie pałeczki okrężnicy powodować mogą zapalenie płuc albo zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych.
Jak uniknąć zakażenia bakterią Escherichia coli?
Najprostszym i jednym z najbardziej skutecznych sposobów na uchronienie się przed zakażeniem bakteriami E. Coli jest higiena. Jeśli chodzi o zakażenia układu moczowego – staraj się, szczególnie na wakacjach, nosić suchą i przewiewną bieliznę oraz unikaj bezpośredniego kontaktu z zimnym podłożem. Występowanie zakażeń układu moczowego można też ograniczyć stosując prewencyjnie preparaty, zawierające substancje czynne, np. liofilizowany ekstrakt wybranych szczepów E. Coli, który stymuluje ogólną odporność organizmu.
Będąc z wizytą w krajach tropikalnych, zwracaj uwagę na to, z jakiego źródła pochodzi woda, sprzedawana np. w przydrożnych budkach czy restauracjach. Kupując na bazarach owoce, koniecznie umyj je dokładnie przed spożyciem. I co najbardziej istotne: często myj ręce, a wychodząc z toalety zawsze!
Idealną sytuacją jest, gdy proces ten trwa przynajmniej 20 sekund. Wtedy mamy większą gwarancję, że większość zarazków zostanie usunięta z powierzchni naszej skóry. Jeśli w toaletach publicznych nie masz do dyspozycji mydła z dozownikiem, staraj się unikać dotykania mydła w kostce. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie antybakteryjnego żelu do mycia rąk lub nawilżanych chusteczek, mogących być wykorzystywanych także do higieny intymnej. Nie każdy z nas wie także, że w popularnych suszarkach do rąk czaić się mogą niebezpieczne bakterie. Powstrzymaj się więc od korzystania z nich.
Sposoby na uniknięcie zakażenia pałeczką okrężnicy
Zasady te zmniejszają ryzyko zakażenia zarówno tradycyjnym szczepem E. Coli, jak i jego groźniejszym odpowiednikiem, który w ostatnich tygodniach wywołał falę zakażeń w całej Europie. Różnica pomiędzy regularną wersją bakterii a jej zmutowaną odmianą zasadza się przede wszystkim na większej zjadliwości. Śmiercionośny szczep E. Coli wytwarza niezwykle silne toksyny, które działają destrukcyjnie na cały nasz organizm.
Bakterie E. Coli są stosunkowo mało odporne na wysokie temperatury: giną już ogrzewane przez 20 minut w 60°C, usuwają je także popularne środki dezynfekujące. Pamiętaj jednak, że w sprzyjających warunkach (niska temperatura i duża wilgotność) dożyć mogą nawet roku.
Skomentuj