Jak dbać o kręcone włosy?

Jak dbać o kręcone włosy?

Kręcone włosy – jak o nie dbać?

Kręcone włosy w ostatnich latach powróciły do łask. I nic w tym dziwnego, wszak jest to niezwykle efektowny rodzaj fryzury, który uchodzi za niewątpliwy atut zarówno damskiej, jak i męskiej urody, a dodatkowo podkreśla rysy twarzy oraz dodaje uroku osobie je noszącej. Warto jednak wiedzieć, że loki, fale i sprężynki są uznawane za jeden z najtrudniejszych rodzajów włosów do pielęgnacji. Jak więc o nie dbać, tak aby zawsze wyglądały pięknie i zdrowo? Jakich kosmetyków do nich używać i jak je pielęgnować? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów kręconych?
2. Jak myć kręcone włosy?
3. Jak suszyć kręcone włosy?
4. Jak czesać kręcone włosy?
5. Jak stylizować włosy kręcone?
6. Jakie składniki powinny znaleźć się w kosmetykach do kręconych włosów?
7. Jakie cięcie dobrać do kręconych włosów?


Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów kręconych?

Kręcone włosy to pomysł na fryzurę modną, efektowną i uniwersalną jednocześnie. Aby jednak zawsze wyglądały pięknie i zdrowo, niezbędna jest ich odpowiednia pielęgnacja, która pozwoli nad nimi zapanować. W tym wypadku najważniejsze jest regularnie dbanie o ich wygląd przy użyciu kosmetyków do włosów kręconych, ponieważ najczęściej loki, fale i sprężynki to włosy wysokoporowate, które mają skłonność do nadmiernego rozchylania łusek, przez co wymagają produktów o specjalnej recepturze. To właśnie dlatego nieumiejętna pielęgnacja może powodować, że staną się szorstkie i matowe, a dodatkowo mogą mieć skłonności do puszenia się. Wobec tego, w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, w jaki sposób je prawidłowo myć i suszyć.

Jak myć kręcone włosy?

Kręcone włosy mają bardzo delikatną strukturę, dlatego nie powinno się myć ich częściej niż dwa razy w tygodniu. Do tego najlepiej używać szamponu dedykowanego do włosów kręconych, którego receptura nie obciąży kosmyków. Taki produkt możemy zmieszać w kubeczku z niewielką ilością wody, następnie powinniśmy go delikatnie rozprowadzić okrężnymi ruchami po włosach i skórze głowy, tak aby nie połamać końcówek, a na koniec dokładnie spłukać chłodną wodą w celu domknięcia łusek. W przypadku kręconych włosów bardzo dobrym wyborem jest też mycie ich metodą OMO, której skrót oznacza odżywka, mycie, odżywka. Polega ona na tym, że najpierw należy umyć kręcone włosy odżywką, nakładając je na całą długość kosmyków, następnie umyć włosy szamponem bez wcześniejszego spłukiwania odżywki i na koniec spłukać całość wodą i ponownie nałożyć na nie odżywkę, którą powinno się pozostawić na nich minimum na kilkanaście minut.

Jak suszyć kręcone włosy?

Niestety, kręconych włosów nie powinno się suszyć przy użyciu suszarki. Jeżeli jednak nie mamy innego wyjścia, najlepiej zrobić to przy użyciu dyfuzora, który dodatkowo je zakręci. Dobrym pomysłem będzie też suszenie ich przy użyciu ręcznika, ale tutaj warto pamiętać, aby unikać tarcia kosmyków. Gdy je osuszymy, kolejnym krokiem będzie rozczesanie włosów, które powinniśmy wykonywać jeszcze w momencie, gdy końcówki są wilgotne, ponieważ w ten sposób nie naruszy się ich delikatnej struktury. Do tego najlepiej użyć drewnianego grzebienia o szeroko rozstawionych zębach, co pozwoli uniknąć elektryzowania się kosmyków. Taką fryzurę z kręconych włosów można zostawić do wyschnięcia samodzielnie, ale jeżeli nie mamy na to czasu, to do ich wysuszenia można wykorzystać też suszarkę z funkcją jonizacji. Gdy zdecydujemy się na użycie takiego sprzętu, najlepiej ustawić w nim ciepłe powietrze, a nie gorące, a jego strumień kierować tak, aby wiał zgodnie z kierunkiem wzrostu w włosów, dzięki czemu nie przesuszy się końcówek i domknie się łuski. Alternatywą dla tych rozwiązań jest jeszcze naturalne suszenie przy użyciu koszulki, które opisywaliśmy w artykule jak wydobyć skręt z prostych włosów.

Jak czesać kręcone włosy?

Kręcone włosy wymagają nie tylko odpowiedniego mycia i suszenia, ale również czesania. Warto więc wiedzieć, że nie powinno się rozczesywać ich zbyt często, ponieważ można w ten sposób je spuszyć, przez co stracą swój skręt. Jeżeli jednak decydujemy się na ich czesanie, to najlepiej robić na na mokro, zaraz po lub w trakcie ich mycia, a do tego używać grzebienia o szerokim rozstawie zębów, dzięki któremu uniknie się elektryzowania włosów. Po całym zabiegu można na nie nałożyć jeszcze stylizator i delikatnie ugniatać wilgotne pasma, aby uzyskać jeszcze lepszy skręt.

Jak stylizować włosy kręcone?

Włosy naturalnie kręcone nie potrzebują zbyt wielu zabiegów stylizacyjnych, a biorąc pod uwagę ich delikatną strukturę, nie powinno się używać do nich urządzeń, które wykorzystują wysoką temperaturę. Wobec tego, w celu utrwalenia loków i podkreślenia ich skrętu, najlepiej wykorzystać kosmetyki do stylizacji dedykowane posiadaczkom kręconych włosów. Takie sterylizatory nakłada się na wilgotne pasma, a następnie ugniata kosmyki z głową pochyloną do dołu. Jeżeli jednak jesteśmy zmuszeni do użycia suszarki, najlepszy efekt uzyskamy, wybierając tą z funkcją jonizacji oraz używając dyfuzora, dzięki którym nie uszkodzi się ich struktury.

Jakie składniki powinny znaleźć się w kosmetykach do kręconych włosów?

Kosmetyki do włosów kręconych powinny zawierać przede wszystkim proteiny, emolienty i humektanty, dzięki którym będzie zachowana równowaga PEH, czyli odpowiedni balans składników regenerujących, ochronnych i nawilżających. Najbardziej znaną proteiną jest keratyna, która uzupełnia ubytki w łusce włosa, do emolientów zaliczamy oleje, woski i silikony, które tworzą ochronną warstwę na powierzchni włosa, natomiast najczęściej wykorzystywanym humektantem jest żel aloesowy, który zatrzymuje i wiąże cząsteczki wody w łusce włosa. Dodatkowo, produkty do włosów kręconych powinny zawierać naturalne oleje i ekstrakty roślinne, które mają właściwości nawilżające i regenerujące. Dobrze też, aby takie preparaty były pozbawione silikonów, parabenów, parafiny, wosków, gum i alkoholi, które mogą pogarszać kondycję kosmyków.

Jakie cięcie dobrać do kręconych włosów?

Pielęgnacja włosów kręconych nie polega tylko na stosowaniu odpowiednich kosmetyków oraz myciu, suszeniu i czesaniu ich w prawidłowy sposób, ale również na podcinaniu ich końcówek. Warto więc wiedzieć, że ich strzyżenie nie należy do najłatwiejszych, dlatego najlepiej to zadanie powierzyć profesjonalnemu fryzjerowi. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że końcowy efekt będzie zależał od budowy i predyspozycji włosów, co oznacza, że czasem nawet najlepszemu styliście może nie udać się wykonać wymarzonej fryzury. W takich sytuacjach specjalista będzie wiedział, w jaki sposób poradzić sobie z lokami i jak uzyskać najlepszy efekt.