Jak usunąć plamy z farby do ścian?

Jak usunąć plamy z farby do ścian?

Jak sprać plamy z farby z ubrań?

Podczas malowania ścian bardzo łatwo doprowadzić do ubrudzenia odzieży farbą. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, często spisujemy zanieczyszczony element garderoby na straty, a tymczasem jest kilka skutecznych sposobów, które umożliwiają usunięcie farby z ubrania. Jakich konkretniej? Jak dokładniej sprać plamy z farby? Tego właśnie dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jak usunąć farbę z ubrań?
2. Jak usunąć plamy z farby emulsyjnej?
3. Jak usunąć plamy z farby olejnej?
4. Jak usunąć plamy z farby lateksowej?
5. Jak usunąć plamy z farby akrylowej?
6. Jak usunąć plamy z farby plakatowej?


Jak usunąć farbę z ubrań?

Odzież ubrudzona podczas malowania ścian wcale nie musi trafić do kosza. Oczywiście, plamy z farby należą do jednych z najtrudniejszych do usunięcia, ale wbrew pozorom da się ich pozbyć i to nawet przy użyciu domowych sposobów. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że sposób działania będzie zależał od rodzaju farby, ponieważ inaczej powinno postępować w przypadku plam z farb emulsyjnych, inaczej w przypadku farb olejnych i jeszcze inaczej w przypadku farb lateksowych. To samo dotyczy tkaniny, na której doszło do zabrudzenia. W obu tych wypadkach podstawą będzie działanie od razu po ubrudzeniu odzieży. Najłatwiej bowiem usunąć plamy świeże, dlatego powinno się przystąpić do ich usuwania niezwłocznie po ich zauważeniu, najlepiej przed rozpoczęciem wykonując test na niewielkim fragmencie materiału, aby mieć pewność, że nie uszkodzi się danej tkaniny.

Jak usunąć plamy z farby emulsyjnej?

Usunięcie farby emulsyjnej z ubrania nie powinno być trudne, o ile przystąpi się do działania zanim wyschnie. Taką farbę można usunąć samą wodą, dlatego gdy ubrudzi się nią odzież, od razu powinno umieścić się ją pod bieżącą wodą i przy użyciu ligniny przecierać zanieczyszczenia do momentu aż całkowicie znikną. Jeżeli metoda ta nie będzie skuteczna, można też zamoczyć materiał w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania, pozostawić na kilka godzin i po upływie wymaganej ilości czasu usunąć plamy z farby ligniną. Kolejnym sposobem jest wykorzystanie pasty z wody i proszku do prania. W celu jej przygotowania wystarczy w miseczce zmieszać wodę z proszkiem w takich proporcjach, aby była gęsta, a następnie nałożyć ją na plamy i pozostawić na kilka godzin do wchłonięcia. Gdy minie wystarczająca ilość czasu, łyżką można zebrać nadmiar pasty, a zabrudzenia usunąć przy użyciu wilgotnej szmatki. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku plamy z farby emulsyjnej, która wyschnie. Wtedy należy w pierwszej kolejności delikatnie zeskrobać zabrudzenie, a następnie sprać przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej lub specjalnego odplamiacza. Tutaj należy jednak zachować ostrożność, ponieważ są to na tyle mocne środki, że mogą zmienić kolor tkaniny.

Jak usunąć plamy z farby olejnej?

Usunięcie plam z farby olejnej jest bardzo trudne. Podstawą będzie więc niedopuszczenie do jej zaschnięcia, bo wówczas spranie zabrudzeń z niej może stać niemożliwe. Wobec tego, jeżeli przystępujemy do usuwania wciąż wilgotnych plam, na początek należy zebrać nadmiar farby, tak aby nie dostała się ona w głębsze warstwy tkaniny. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie specjalistycznego preparatu, a biorąc pod uwagę, że farba olejna jest tłusta, to do jej usunięcia potrzebny będzie środek, który poradzi sobie z tłustymi zabrudzeniami. Idealnym wyborem do tego będzie rozpuszczalnik i może być to zarówno preparat zakupiony w sklepie budowlanym, jak i zwykły zmywacz do paznokci. Wybrany płyn wystarczy zaaplikować na ligninę, następnie przyłożyć ją do plamy z farby emulsyjnej i pozostawić na kilkanaście minut do wchłonięcia. Po upływie wymaganej ilości czasu delikatnie przecieramy nią ubrudzone miejsce i na koniec wilgotną ściereczką ponownie przecieramy zabrudzenia, aby usunąć resztki rozpuszczalnika i farby. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że przed użyciem takiego środka na danej tkaninie, najpierw powinno się wykonać test koloru, który polega na tym, że niewielką ilość rozpuszczalnika wciera się w niewidoczne miejsce. Dzięki temu można zobaczyć, jak dany materiał reaguje na konkretną substancję, a tym samym można zapobiec uszkodzeniom tkaniny.

Jak usunąć plamy z farby lateksowej?

Do usunięcia plam z farby lateksowej również można wykorzystać rozpuszczalnik i benzynę ekstrakcyjną. Innym sposobem jest użycie lakieru do włosów, co będzie nieco bardziej czasochłonne, ale znacznie bezpieczniejsze dla zabrudzonej tkaniny. W tym celu należy spryskać nim poplamione miejsca, następnie namoczyć ubranie przez kilka minut w ciepłej wodzie i na koniec przy użyciu sztywnej szczotki doczyścić każde z zabrudzeń. Niekiedy konieczne może być ponowne spryskanie lakierem i kilkukrotne czyszczenie plam przy użyciu szczotki, ale metoda ta będzie mniej inwazyjna dla odzieży w porównaniu do stosowania rozpuszczalnika i benzyny ekstrakcyjnej. Po usunięciu wszystkich plam, na koniec wcieramy w ich miejsce pastę z proszku lub płynu do prania i wody, a następnie pierzemy odzież zgodnie z zaleceniami na metce.

Jak usunąć plamy z farby akrylowej?

Plamy z farby akrylowej są równie trudne do usunięcia, co te z farby olejnej. W tym wypadku także najważniejsze będzie więc przystąpienie do działania jeszcze w momencie, gdy nie wyschły, ponieważ po ich zaschnięciu usunięcie zabrudzeń może stać się niemożliwe. Wobec tego, jeżeli mamy do czynienia z wilgotnymi plamami, najpierw osuszamy je bawełnianą szmatką, a następnie odwracamy ubranie na lewą stronę i namaczamy w zimnej wodzie. Tutaj bardzo ważne jest, aby nie używać gorącej wody, ponieważ wysoka temperatura może utrwalić plamy. Po namoczeniu tkaniny ubranie wyjmujemy z wody i nacieramy zabrudzenia proszkiem do prania lub płynem do mycia naczyń i na koniec ścieramy je bawełnianą szmatką. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku plam z farby akrylowej, które już zaschły. Wtedy możemy spróbować metody z płynem do mycia szyb lub lakierem do włosów. Aby z nich skorzystać, wystarczy jeden ze wspomnianych specyfików nałożyć gąbką na plamę, a następnie zmyć i wypłukać. Czynność tę można powtórzyć kilkakrotnie. Innym sposobem jest użycie mieszanki amoniaku i octu w równych proporcjach z dodatkiem soli, które miesza się w miseczce, nakłada na zabrudzenia i przeciera, a na koniec dokładnie spłukuje i pierze tkaninę. Należy jednak pamiętać, że każdy tych produktów może zniszczyć odzież lub zmienić jej kolor, dlatego przed ich użyciem powinno się zrobić test w mniej widocznym miejscu.

Jak usunąć plamy z farby plakatowej?

Usunięcie plam z farby plakatowej będzie znacznie prostsze w porównaniu do pozostałych farb, ale tak jak poprzednio, niezbędne będzie działanie niezwłocznie po zabrudzeniu. Wobec tego, gdy się zauważy powstałe zanieczyszczenie, od razu powinno się umieścić odzież pod bieżącą wodą i bawełnianą szmatką delikatnie zetrzeć wszystkie plamy. Jeżeli sposób ten nie będzie skuteczny, można spróbować zamoczyć materiał w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku lub płynu do prania, pozostawić na kilka godzin i po upływie wymaganej ilości czasu zetrzeć plamy ściereczką. Następną metodą jest wykorzystanie pasty z wody i proszku do prania. Aby ją przygotować, wystarczy w niewielkiej miseczce zmieszać wodę z proszkiem do uzyskania gęstej konsystencji, następnie nałożyć powstałą mieszankę na plamy i pozostawić na kilka godzin do wchłonięcia. Gdy minie wystarczająca ilość czasu, łyżką można zebrać nadmiar pasty, a zabrudzenia usunąć przy użyciu wilgotnej szmatki.