Typy urody nawiązujące do pory roku
Każda z nas reprezentuje pewien typ urody, nawiązujący do pór roku. Składa się na to kolor włosów, barwa oczu, koloryt skóry oraz ogólna oprawa. Warto więc poznać swój typ urody, by dowiedzieć się, w jakim makijażu czy w jakich kolorach będziemy wyglądali najlepiej.
W tym artykule znajdziesz:
1. Pani wiosna
2. Pani lato
3. Pani jesień
4. Pani zima
Pani wiosna
Wiosna, podobnie jak jesień kojarzy się ze złotem i słońcem. Jej najdelikatniejsza cera spośród wszystkich typów urody przyjmuje barwę kości słoniowej albo moreli ze złocistymi piegami. Mimo to pani wiosna nie musi unikać słońca, gdyż opala się łatwo, na piękny złoty lub złocisto-brązowy kolor.
Twoje włosy są blond, rudoblond, złotobrązowe, rzadziej intensywnie rude. Są na tyle piękne, że nie warto ich farbować, a gdy masz ochotę na małe szaleństwo – zrób kolorowe pasemka. Oczy wiosny mogą być błękitne, zielone, zielonobrązowe i jasnobrązowe, a ich oprawa jest jasna.
Nietrudno zgadnąć, że wiosna to typ delikatny, dlatego makijaż nie powinien być zbyt intensywny ani kontrastowy. Podkład i róż powinny być w odcieniach jasnych, brzoskwiniowych, morelowych. Najodpowiedniejsze cienie do powiek to ciepła biel, delikatny brąz, złoto, zieleń, jasny ciepły fiolet. Nie powinnaś używać czarnego tuszu do rzęs, lepszy będzie niebieski, zielony lub brązowy. Brwi tylko brązowe. Pomadki morelowe, brzoskwiniowe i koralowe.
Stonowany koloryt pani wiosny warto ożywić odpowiednim strojem. Najlepsze tonacje to barwy jasne i przede wszystkim ciepłe. W zimnych i ciemnych odcieniach będziesz wyglądać smutno i blado. Zdecydowanie odradzam też kredową biel i czerń. A więc jakie kolory dla wiosny najlepsze – świetnie pasuje wielbłądzia wełna, kość słoniowa, a z ciemniejszych barw – delikatny granat i ciepły brąz. Oprócz tego morelowy, brzoskwiniowy, turkusowy, fioletowy (nie za mocny), zielony, koralowy i oczywiście wszystkie odcienie złota. Do wiosny też, jak do żadnej innej urody pasują tkaniny z delikatnym wzorem. Strój wiosny nie może jej przytłaczać, ma tylko uwydatnić jej naturalny urok i sprawić by wyglądała świeżo, energicznie, a przy tym subtelnie.
Biżuteria podobnie jak dla jesieni, powinna być naturalna i zdecydowanie złota lub w podobnych tonacjach kolorystycznych. Idealny będzie bursztyn, kość słoniowa i koral, a co szczególnie pasuje do tego typu to niecodzienne broszki, pierścionki i inne dodatki wyciągnięte ze starej babcinej szkatuły.
Pani lato
Lato to typ chłodny, z mleczną cerą o błękitnym odcieniu, czasem marmurkowiejącą. Jeśli występują piegi, to są koloru szarobrązowego. Lato zwykle opala się powoli, na początku różowiejąc. Oczy pani lata są jasnoniebieskie, szare, zielone, piwne, jasno brązowe, przy średnio nasyconej oprawie. Włosy przybierają barwę od średniego blondu do średniego brązu, w dzieciństwie zwykle bywa to blond. Panie lata rzadko są zadowolone z koloru swoich włosów określając je mianem „mysi”. Dlatego też najczęściej panie lata farbują włosy, choć wystarczą pasemka lub balayage, by uatrakcyjnić ten nieco mysi kolor. Tym sposobem możesz często zmieniać swój wygląd, na co raczej nie mogą sobie pozwolić pani jesień i wiosna, którym najlepiej w naturalnym kolorze włosów.
Makijaż pani lata powinien opierać się na jasnych podkładach i różach w tonacji beżowej lub beżowo-różowej. Cienie do powiek wybieraj w chłodnych odcieniach: błękitnym, turkusowym, rozbielonym różu, zieleni i szarości oraz złota. Tusz do rzęs najlepszy będzie grafitowy lub w kolorze gorzkiej czekolady. Usta dobrze wyglądają w jasnym różu, na okazje nawet dość intensywnym.
Najlepsze kolory lata w garderobie to błękit, turkus, jasny róż, złamana biel, chłodna zieleń i czerwień (raczej arbuza czy maliny niż pomidora). Zamiast czerni noś granat. Pani lato powinna unikać kolorów jaskrawych, przy których jej cera wygląda sino. W beżach natomiast wygląda „ziemisto” więc trzeba je oddzielić od twarzy, np. kolorową apaszką. Nie najlepsze kolory to również: złoto, brzoskwinia, rudy. Do lata pasuje srebrna i platynowa biżuteria, a z kamieni – rubiny, granaty, niebieskie opale.
W Polsce właśnie ten typ urody przeważa, sporo też jest pań zim, najrzadziej spotykanym typem urody w naszym kraju jest pani wiosna. Zdarza się, że trudno odnaleźć w sobie konkretny typ urody tu przedstawiony, a to dlatego, że czasem nasza uroda łączy w sobie 2 typy, np. chłodne lato łączy się z chłodną zima, albo reprezentujemy cechy ciepłej wiosny i jesieni. Jednakowoż ustalenie własnego typu urody ułatwia właściwy dobór palety barw i uwydatnienie swojego naturalnego piękna.
Pani jesień
To najłatwiejszy typ urody do określenia, choć wyróżnia się dwa rodzaje typu jesiennego. Pierwszy z nich to intensywny rudy kolor włosów i jasna, alabastrowa karnacja ze złocistymi piegami. Drugi wariant to czysta cera o brzoskiwiniowym albo złocisto-beżowym odcieniu z włosami w kolorze złocistego brązu. Jesień zwykle trudno się opala, często wręcz powinna unikać słońca.
Pani jesień ma intensywnie zabarwione oczy: niebieskie, zielone, bursztynowe lub brązowe. Cienie do powiek dla jesieni to ciepłe kolory: rdzawy, brązowy, złoty, brzoskwiniowy, ciepła zieleń. Unikaj jasnych perłowych barw w makijażu, brwi maluj na brązowo, rzęsy również na brązowo, ewentualnie zielono lub niebiesko. Usta będą wyglądały dobrze niemal w każdym dostępnym kolorze prócz jaskrawej czerwieni i takim też różu.
Garderoba jesieni to wszystkie ciepłe kolory, najlepiej z palety jesiennego krajobrazu: złoto, pomarańcz, ciepły żółty (bynajmniej nie cytrynowy), przygaszone i jasne zielenie i ciepłe brązy aż po ciemną czekoladę, ale również beżowy, kremowy, khaki czy granatowy. Powinnaś unikać czerwieni, chyba że w odcieniu pomidora lub cegły. Zdecydowanie nie twoje kolory to kredowa biel, błękit oraz jaskrawy róż.
W biżuterii unikaj srebra, bo do ciebie pasuje złoto i to co naturalne – bursztyn, kość słoniowa, drewno. Twój zapach natomiast to orientalne nuty, nawet korzenne.
Pani zima
Pani zima ma kontrastową urodę – zwykle bardzo jasną karnację i czarne włosy z ciemną oprawą oczu oraz wyrazistymi ustami. Oczy takiej zimy mogą być niebieskie i szaroniebieskie, w ciemnej oprawie, a jej skóra ma błękitny odcień. Jest to tzw. królewna śnieżka. Drugi typ zimy ma oczy brązowe lub czarne, ze śniadą cerą bez piegów i kruczoczarnymi włosami. Niezależnie od karnacji zimy powinny opalać się ostrożnie, biała skóra łatwo ulega oparzeniu, a ciemna po intensywnym opalaniu przybiera szary, brudny kolor.
Twój makijaż może ograniczyć się do czarnych rzęs i intensywnych czerwonych ust, nie powinnaś używać zbyt dużo podkładu czy różu. Na powiece może, ale nie musi pojawić się oberżyna, zimna zieleń, może też być to niebieski i wszystkie odcienie szarości. Na specjalne okazje pani zima może pozwolić sobie na mocny makijaż oczu z czarną kredką, wręcz przesadzony.
Pani zima jak żaden inny typ może eksperymentować z kolorami. Świetnie pasują jej kontrasty w ubiorze i jedynie zima dobrze wygląda w kredowej bieli oraz czerni. Idealne też są wszelkie intensywne i zimne barwy, np. w połączeniu z kredową bielą. Zima dobrze wygląda w czerwieni, fiolecie, mocnym błękicie, granacie czy różu.
Skomentuj