Skąd bierze się wzdęty brzuch przed okresem?

Skąd bierze się wzdęty brzuch przed okresem?

Jak poradzić sobie ze spuchniętym brzuchem przed okresem?

Wzdęty, nabrzmiały i często bolący brzuch to jeden z symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, który u wielu osób pojawia się przed wystąpieniem okresu. Jest to bardzo uciążliwa dolegliwość, która wpływa negatywnie zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i emocjonalne kobiety przed menstruacją. Czym więc jest spowodowany i jak sobie z nim poradzić? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!


W tym artykule znajdziesz:
1. Jakie są przyczyny wzdętego brzucha przed okresem?
2. Jak poradzić sobie ze wzdęciami przed okresem?
3. Sposoby na wzdęty brzuch przed okresem
• Ograniczenie spożywania soli
• Ograniczenie spożywania węglowodanów prostych
• Spożywanie produktów bogatych w potas
• Spożywanie naturalnych diuretyków
• Nawodnienie organizmu
• Aktywność fizyczna
• Wizyta u specjalisty
3. Jak poradzić sobie ze wzdętym brzuchem przed menstruacją?


Jakie są przyczyny wzdętego brzucha przed okresem?

Przyczyn bolącego, nabrzmiałego i wzdętego brzucha przed okresem może być wiele. Jedną z głównych jest jednak pozbywanie się przez macicę endometrium, czyli błony śluzowej, co może powodować skurcze, w wyniku których gromadzą się gazy, powstają wzdęcia, a w niektórych przypadkach może nawet dojść do biegunki. To dlatego, że zwiększona ilość prostaglandyn, czyli substancji prozapalnych, wpływa na kurczenie się mięśni gładkich macicy, a gdy jest ich zbyt dużo, istnieje spore ryzyko ich przedostania się do krwiobiegu oraz sąsiednich mięśni wyściełających jelita. Do tego, kolejną przyczyną jest zatrzymywanie się wody w organizmie, a dzieje się tak na skutek wahań hormonów płciowych, w tym przede wszystkim obniżenia poziomu progesteronu w dniach poprzedzających okres. Efektem tego jest brak równowagi hormonalnej, który spowalnia pracę przewodu pokarmowego, co może powodować wzdęcia, ponieważ trawienie pokarmu trwa dłużej. Są to niefortunne, ale powszechne skutki uboczne cyklu menstruacyjnego, które pojawiają się u wielu kobiet. Takie dolegliwości mogą wystąpić już od kilku do kilkunastu dni przed okresem. Wówczas kobieta czuje, że jej brzuch jest wzdęty i nabrzmiały.

Jak poradzić sobie ze wzdęciami przed okresem?

Niestety, bardzo trudno poradzić sobie z wzdętym brzuchem przed okresem. Jest jednak kilka naturalnych sposobów, które umożliwiają zmniejszenie dolegliwości. W tym celu doskonałym wyborem będą różnego rodzaju zioła oraz okłady, które można stosować nawet kilka razy dziennie. Wobec tego, do złagodzenia wzdęć przed menstruacją, bardzo dobrym wyborem będzie spożywanie naparu z kminku, kopru, majeranku i bazylii. Do tego, wspomniane zioła można dodawać do różnego rodzaju potraw, najlepiej w nieco większej ilości, aby jeszcze wzmóc ich działanie. Kolejnym sposobem na bolący, nabrzmiały i wzdęty brzuch jest spożywanie imbiru i czosnku, które są świetnymi środkami wiatropędnymi. Pomocne mogą okazać się też ciepłe okłady, zalecane szczególnie przed snem, które rozszerzą naczynia krwionośne i limfatyczne, a tym samym pobudzą przepływ krwi i zmniejszą napięcie mięśniowe.

Sposoby na wzdęty brzuch przed okresem

Bolący, nabrzmiały i wzdęty brzuch może być nie lada problemem, zwłaszcza dla kobiet aktywnych zawodowo, a samo stosowane ziół i robienie okładów może niekiedy nie wystarczyć. Kolejnymi sposobami na zminimalizowanie wspomnianych dolegliwości jest więc:

1. Ograniczenie spożywania soli

Spożywanie soli przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie, a jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest to jedna z przyczyn wzdętego brzucha przed okresem. Ograniczenie tego pierwiastka może więc skutecznie zmniejszyć ilość wody zatrzymywanej w tkankach, a tym samym pozwoli pozbyć się uczucia ciężkości i opuchnięcia. Oczywiście dotyczy to nie tylko mniejszego spożywania samej soli, ale również ograniczenia wysokoprzetworzonej żywności, dań gotowych oraz fast foodów, które bardzo często zawierają jej dużą ilość.

2. Ograniczenie spożywania węglowodanów prostych

Kolejnym elementem codziennego jadłospisu, który powinny ograniczyć kobiety borykające się ze wzdętym brzuchem przed okresem, są produkty bogate w węglowodany proste. To dlatego, że ich spożywanie powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi, w wyniku czego pobudza trzustkę do wydzielania insuliny, co z kolei przyczynia się do zatrzymywania sodu w organizmie, a tym samym wiąże się z zatrzymywaniem wody i puchnięciem brzucha. Wobec tego, przed menstruacją warto ograniczyć słodycze oraz białe pieczywo.

3. Spożywanie produktów bogatych w potas

Kobiety, które przed menstruacją borykają się z bolącym, nabrzmiałym i wzdętym brzuchem, powinny też włączyć do codziennego jadłospisu żywności bogatej w potas. To dlatego, że jest to pierwiastek, który w organizmie obniża poziom sodu oraz zwiększa ilość wytwarzanego moczu. Wobec tego, bardzo dobrym pomysłem jest spożywanie większej ilości szpinaku, batatów, bananów, awokado oraz pomidorów. Produkty te przyczynią się bowiem do wydalania wody z organizmu, a tym samym będzie to skutkowało zmniejszeniem obrzęku na brzuchu.

4. Spożywanie naturalnych diuretyków

Następnym sposobem, który skutecznie zmniejszy dolegliwości występujące przed menstruacją, jest spożywanie naturalnych diuretyków. Zaliczamy do nich między innymi ananasy, brzoskwinie i ogórki, a także wspomniany wcześniej czosnek oraz imbir. Dzięki nim, przyspieszymy wydalanie wody z organizmu, czego efektem będzie zmniejszenie obrzęku na brzuchu.

5. Nawodnienie organizmu

Spożywanie odpowiedniej ilości płynów to kolejna metoda, która przyniesie ulgę kobietom borykającym się ze wzdętym brzuchem przed okresem. To dlatego, że gdy organizm jest nawodniony, nerki pracują skuteczniej, co przyczynia się do usuwania wody wraz z moczem. Do tego, nawodniony organizm to lepsze samopoczucie oraz mniej dolegliwości bólowych.

6. Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna wpływa bardzo korzystnie na zdrowie, a do tego może złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym wzdęty, napięty i bolący brzuch. To dlatego, że uprawianie sportu pobudza jelita do pracy, co może pomóc w uwolnieniu nadmiaru gazu. Dodatkowo, ćwiczenia pomagają w pozbyciu się opuchlizny oraz bólu poprzez lepsze ukrwienie tkanek.

7. Wizyta u specjalisty

W poradzeniu sobie ze wzdętym brzuchem przed okresem może pomóc też odpowiedni specjalista. Mowa tutaj o fizjoterapeucie uroginekologicznym, który stosując dopasowane do danego organizmu metody pomoże usprawnić przepływ żylno-limfatyczny w obrębie miednicy i kończyn dolnych, co może przełożyć się na zmniejszenie lub zlikwidowanie objawu opuchniętego brzucha.

Jak poradzić sobie ze wzdętym brzuchem przed menstruacją?

Jeżeli powyższe metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a nasilający się ból i wzdęcia utrudniają codzienne funkcjonowanie, może okazać się, że niezbędna jest wizyta u ginekologa. W niektórych przypadkach może być bowiem konieczne zastosowanie leków, aby poprawić komfort codziennego życia. Mogą być to zarówno leki moczopędne, które ułatwią pozbycie się wody z organizmu, jak i środki rozkurczające i uśmierzające ból. Niekiedy lekarz może też wdrożyć leczenie zastrzykami antykoncepcyjnymi z octanem medroksyprogesteronu, które zmniejszą symptomy wzdętego brzucha, jednak środek ten nie jest pozbawiony możliwych skutków ubocznych, dlatego powinien być stosowany jedynie w skrajnych przypadkach.