Wabi-Sabi – japońskie nuty we wnętrzach

Tegoroczne trendy wnętrz są niezwykle zaskakujące. Coraz częściej w tym modowym zgiełku odchodzimy od perfekcyjnych wnętrz robiąc ukłon w stronę niedoskonałości. Dlatego szczególną naszą uwagę przykuł niezwykły trend wabi-sabi. Słowo wabi oznacza prostotę, z kolei sabi to piękno, powstałe z upływu czasu. Wabi sabi to przede wszystkim ukłon w stronę życiowej prawdy – tu tak jak w życiu, nic nie jest doskonałe. 

Wabi-sabi to pewna filozofia projektowania wnętrza polegająca na odnajdywaniu piękna w nieperfekcyjnych przedmiotach. To zaprzeczenie szeroko pojętemu konsumpcjonizmowi, to zamiłowanie do prostych, niedoskonałych form w świecie designu, to także zachwyt nad urokiem starych mebli i surowców. Aranżując przestrzeń w tym stylu należy zwrócić także uwagę na surowe dekoracje wnętrz takie jak obrazy na ścianę, minimalistyczne plakaty, a także zupełnie nieoczywiste ozdoby na ścianę. Wszystkie użyte elementy powinny być proste i z historią.

Jakie są wnętrza Wabi-Sabi?

Tu króluje surowa estetyka. Materiały, których używamy w wystroju wnętrz wabi-sabi powinny być organiczne, mogą pochodzić z recyklingu i muszą być naturalne. Szczególnie pożądane jest leciwe drewno, naturalne, zwyczajne cementowe płytki oraz odbarwione marmury. Wszystkie te akcenty powinny być o nieidealnych formach i powściągliwych kształtach. Aranżując nowe wnętrze w stylu wabi-sabi warto pomyśleć o takich elementach, jak popękany parkiet, wytarty drewniany stół, czy stara komoda  do sypialni. Obecność tych przedmiotów nadaje przestrzeni duszy.

Dla kogo jest Wabi-Sabi?

Jest to odpowiedni styl dla osób preferujących meble, a także dekoracje wnętrz z duszą. To idealna propozycja dla osób świadomych, które we wnętrzach cenią sobie naturalność, minimalizm z odrobiną rustykalnego charakteru. W końcu wabi-sabi to minimalizm, który skupia się bardziej na ludziach zamieszkujących dane wnętrze, nie na samych pomieszczeniach. 

Dekoracje do domu w stylu Wabi-Sabi

Charakteru wnętrzu nadają odpowiednie dekoracje do domu i subtelne dodatki. W tym stylu idealnie sprawdzą się skromne elementy wystroju o  niedoskonałej formie. Aranżując wnętrze w myśl zasady wabi-sabi, należy pamiętać o kilku prostych rzeczach. Dekoracje wnętrz muszą być proste, naturalne i  w kolorach ziemi. Prym wiodą skromne wykończenia i tradycyjne rzemiosło. Ważne by elementy wystroju były funkcjonalne, piękne i nostalgiczne. Niezwykle cennymi detalami są lniane poduszki, koce, ręcznie zrobiona ceramika, stare ramy, proste obrazy na ścianę, skromne plakaty, a także leciwe lampy, wszystko to by nadać wnętrzu należytego charakteru. Wnętrza wabi-sabi cenią umiar w stosowaniu dodatków, zwłaszcza wykorzystując ozdoby na ścianę. Warto się nad nimi pochylić, by nie zagracić minimalistycznej przestrzeni.

Przywracanie blasku starociom

Najbardziej nostalgicznymi elementami w przestrzeniach wabi-sabi są zabytkowe, nawet antyczne przedmioty, które są dla nas szczególnie ważne. To pamiątki rodzinne, prezenty od bliskich, których już nie ma wśród nas. Najpiękniejsze są te, które staraliśmy się pieczołowicie „przywrócić do życia” po uszczerbkach, jakich doznały w swojej przeszłości. Takie przedmioty „z duszą” wiele mówią o nas, o szacunku do własnych korzeni i historii.

Ciekawostką, nawiązującą nieco do tych zwyczajów, jest stara japońska sztuka – Kintsukuroi. To naprawianie potłuczonej ceramiki przy pomocy laki z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych. W efekcie takich działań powstaje dodatkowo przyozdobiony przedmiot, który idealnie dopełni wnętrze w duchu wabi-sabi.

Orientalna kompozycja industrialnej surowości z rustykalnymi, naturalnymi detalami, to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą nadać własnej przestrzeni oryginalnego, niepowtarzalnego charakteru. Wabi-sabi to cudowny hołd w stronę życia, prostoty i nieidealności. Uniwersalne, unikatowe meble, akcesoria, dekoracje do domu  w tym stylu to prawdziwe dzieło sztuki dla wszystkich świadomych osób. To coś więcej niż tylko aranżacja przestrzeni, to wolność  i prawda. To wdzięczność wobec przeszłości i umiłowanie teraźniejszości. To świadomy wybór wartości w swoje przestrzeni.

Bez względu na to, jakie lubimy wnętrza, najważniejsza zasada jest taka, że miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszego czasu powinno być takie jak my.

Na koniec niezwykle uwalniająca rada J : ani my, ani nasze wnętrza nie musza być idealne. Kropka.

Plakaty z duszą  znajdziesz na  posterilla.pl

Źródło zdjęć: https://posterilla.pl, https://pl.pinterest.com