Trendy wnętrzarskie na 2019 rok

Organizatorzy targów tekstyliów we Frankfurcie Heimtextil, we współpracy z ekspertami zajmującymi się designem i przewidywaniem nadchodzących trendów, opracowali przegląd wiodących tendencji na 2019 rok. Zdobyli je na podstawie prognoz danych z całego świata. Nadrzędnym punktem wyjścia stała się postępującą urbanizacja. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, aż połowa ludzkości żyje w miastach, a jeżeli ta tendencja się utrzyma, to przed końcem XXI wieku będą mieszkać w nich niemalże wszyscy. Z tego powodu musimy zmienić podejście do życia, a także do urządzania własnych przestrzeni. Jakie ciekawostki czekają nas w 2019 roku? O to kilka z nich!

Wielofunkcyjne meble

We współczesnym świecie potrzebujemy dynamicznych zmian. Musimy zmienić podejście do mieszkania w dużym mieście. Pamiętajmy o tym, iż ogromne przeludnienie ma dla nas ogromne znaczenie i będzie wpływać na jakość naszej pracy, na to jak i dokąd podróżujemy, przemieszczamy się, ale przede wszystkim, na to jak mieszkamy.

Rosnąca, gwałtowna migracja ludności do miast znacząco okroiła przestrzeń życiową, przeznaczoną dla jednej osoby. W związku z tym, projektanci mebli wyszukują coraz to nowsze rozwiązania w kreowaniu mebli wielofunkcyjnych. Zachwycają one swym designem i praktycznością. Rok 2019 to przede wszystkim projektowane przestrzeni zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Meblościanka, która może stać się biurem, szafa z której wyjeżdża deska do prasowania, czy stolik, który w jednej chwili może stać się łóżkiem – takie rozwiązania pozwalają osiągnąć w mieszkaniu przestronność, przy równoczesnym posiadaniu wszystkich niezbędnych sprzętów. To trochę jakby „zjeść ciastko i mieć ciastko” 😀

Projektowanie biofiliczne w mieście

Życie w mieście trudno nazwać zdrowym. Problem polega na tym, że coraz więcej godzin spędzamy w zamkniętych wnętrzach i klimatyzowanych przestrzeniach. Miejskie życie to też wzmożony hałas oraz  w ciąż rosnące zanieczyszczenie powietrza. Remedium na obecne czas może być nowatorska terapia kolorem (przy pomocy specjalnego oświetlenia) lub design biofiliczny – służący odtwarzaniu związków człowieka z naturą, chociażby przy pomocy wprowadzania roślin do wnętrz. Cudownie, że wzrośnie moda na żywe dodatki do domu, w postaci roślin, drzewek, oraz kwiatów. Nie ma nic bliższego człowiekowi, niż przyroda. Rośliny to również najbardziej przyjazne dekoracje wnętrz.

Trend, który obserwujemy już od kilku sezonów, będzie się więc rozwijał. Będą  nowe wzory i motywy inspirowane naturą. My już nie możemy się doczekać, co będzie następcą „Królowej Monstery”

Świadoma konsumpcja

Dziś wszystko chce się mieć szybko, na chwilę. Obiekty zainteresowań zmieniają się jak w kalejdoskopie. Jednak czasy jednorazówek powoli się kończą! Szybki styl życia sprzyja ogromnej produkcji odpadów. Nadszedł czas, na chwilę refleksji. Musimy w końcu zastanowić się nad ilością produkowanych śmieci. W ostatnich latach, zwłaszcza w społeczeństwach zachodnich, znacząco rośnie świadomość dbania o środowisko. Bardzo cieszy nas fakt, że rok 2019 będzie sprzyjał wspieraniu gospodarki okrężnej poprzez świadome wybieranie produktów z recyklingu. Co powiecie na efektowne wyposażenie wnętrz czy dekoracje do domu pochodzące z przetworzonych śmieci? Ten trend bardzo nam się podoba. Wyobraźcie sobie zepsute zabawki, które dostają nowe życie pod postacią bardzo designerskich mebli dziecięcych. Taka reinkarnacja nam się podoba!

Lokalne dekoracje wnętrz

Ogromne fabryki w Azji Południowo-Wschodniej, masowo wytwarzane dekoracje wnętrz na pięciu różnych kontynentach to już codzienność. Bardzo często te dodatki do domu są bardzo słabej jakości, niedopracowane. Wielu ludzi ma już tego dosyć. Chcą otaczać się pięknem, wyjątkowymi przedmiotami. Pora zwrócić uwagę na rzemieślnicze wyroby, indywidualne prace,  lokalne produkty. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że w 2019 roku coraz większą sławę zyskają małe manufaktury oraz rodzime lokalne marki z pasją. Nasze plakaty jak najbardziej wpasowują się w ten trend i hołdują mu z całego serca.

Minimalizm w świecie barw

Jak w 2019 roku będzie przedstawiać się sytuacja w sektorze tekstyliów? Tutaj możemy spodziewać się relaksujących, biofilicznych tkanin w sprzyjających odcieniach zieleni. Powrót do rzemiosła, pozwoli nam na nowo docenić szlachetną niedoskonałość ręcznie tkanych materiałów. Zgodnie z najnowszymi odkryciami, jedną z barw, która w sposób cudowny działa nasz nastrój jest czerwień – zatem w 2019 roku będziemy efektownie wyciszać się w otoczeniu czerwieni.

Odpowiedzią na współczesny styl życia stanie się proste wyposażenie wnętrz: trwałe meble tapicerowane, dywany, czy zasłony, które nie zajmują zbyt wiele miejsca i które z łatwością można przewozić.

Bez względu na panujące trendy i wytyczne na kolejny rok, zawsze warto zadbać o indywidualne dekoracje do domu, by wprowadzić do pomieszczenia własny niepowtarzalny styl. Nie trzeba od razu diametralnie zmieniać przestrzeni. Chodzi raczej o to, aby wybrać kilka elementów z nowych rozwiązań: oryginalne rękodzieła, niepowtarzalne plakaty, czy funkcjonalne wyposażenie wnętrz, aby nadać własnej przestrzeni charyzmy i wspaniałej energii.

Mamy nadzieje, że powyższy artykuł zainspiruje was do zmian.

Po więcej dekoratorskich inspiracji zapraszamy na posterilla.pl

Źródło zdjęć: https://posterilla.pl, https://pl.pinterest.com