Kolor roku 2018 – buntowniczy, ekspresyjny Ultra Violet

Co roku Instytut PANTONE przedstawia kolor przewodni, który przez najbliższe 12 miesięcy zdominuje modę, sztukę, dekoracje wnętrz, czy meblarstwo.  W roku 2018,  oficjalnym kolorem  został głęboki, nasycony, prowokujący odcień fioletu o nazwie Ultra Violet (znany również jako Pantone 18-3838).

Niezwykła oryginalność koloru Ultra Violet polega na tym, że jest to barwa bardzo rzadko spotykana w naturze. W przeszłości uzyskanie tego koloru było bardzo kosztowne i niezwykle trudne, stąd  kolor ten zarezerwowany był wyłącznie dla szczególnych osób i na szczególne okazje.

Żyjemy w czasach, które wymagają inwencji i wyobraźni. Jest to rodzaj twórczej inspiracji, który jest właściwy dla koloru Pantone 18-3838 Ultrafioletu, bazującego na niebieskim odcieniem fioletu, który przenosi naszą świadomość i potencjał na wyższy poziom

–  Leatrice Eiseman, dyrektor Instytutu Pantone.

Kolor zmiany?

Walor historyczny i kulturowy nadał barwie Ultra Violet zabarwienie intrygujące, fascynujące i zarazem magiczne. Z kolei mistyczne przesłanie fioletu nawiązuje do duchowości człowieka, wyższej formy świadomości, poszukiwania siebie. Intrygujące jest także odniesienie do kosmosu, nieskończoności, do tego co jeszcze nie odkryte – np. nowych technologii. Reasumując nowy kolor Pantone z jednej strony jest kolorem skomplikowanym, prowokującym, ale jednocześnie jest wyborem przemyślanym – celowym. To zasadna odpowiedz na czasy w których przyszło nam żyć. Kreatywność, pomysłowość, rozwój osobisty – to jest  to, czego potrzebujemy w naszym dzisiejszym świecie.

Jeśli chodzi o aranżację wnętrz to trzeba przyznać, że kolor ten stanie się wyzwaniem dla nie jednego projektanta. Prawdziwym sprawdzianem będzie stylizacja salonów, sypialni i kuchni właśnie z nim w roli głównej. Dekoracje do domu, które będą współgrać z Ultra Violet to również nie łatwy orzech do zgryzienia.

Jak zastosować ultrafiolet w praktyce?

Należy podkreślić, że każdy jeden z odcieni ultrafioletu, to wybór bardzo odważny. Jest to kolor skierowany dla ludzi pewnych siebie, lubiących łamanie stereotypów, poszukujących odważnych rozwiązań. Dlatego z całą pewnością nie jest to kolor dla każdego człowieka i każdego pomieszczenia – w  małej przestrzeni  jego obecność może przytłaczać. Tylko odpowiednio użyty, dobrany, nada wnętrzu elegancji oraz wyrazistości. W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się kolor roku 2018? Pasuje zarówno do salonu jak i do sypialni. Chcesz osiągnąć spektakularny efekt? Pamiętaj, że decydując się na jego obecność w swoje przestrzenie warto, zróżnicować jego nasycenie i odcień na kliku elementach.  Dużo łatwiej dobrać dekoracje wnętrz, niewielkie dodatki, jak ozdoby na ścianę czy poduszki w tym kolorze, niż zastosować go na większych powierzchniach. To dobra alternatywa dla osób nieco mniej odważnych 🙂

Czy kolor ultrafiolet lubi towarzystwo?

Aby dekorowanie tą barwą stało się prostsze Insytut Pantone przygotował 8 palet kolorystycznych, z którymi ultrafiolet harmonizuje doskonale. Dowolności mamy wiele, wszystko tak naprawdę zależy od stylu naszego wnętrza, a także indywidualnych preferencji. Kolor fioletowy lubi się z beżami, szarościami, bielą – dla których stanowi ciekawy kontrast. Lubisz styl Boho? A co powiesz na połączenie ultrafioletu z mocnymi czerwieniami, kolorem bordo i zielenią? Ważne, by wybór był zgodny z Twoimi preferencjami i potrzebami. Dom przede wszystkim służy do mieszkania, a nie jedynie do podziwiania. Moda, trendy to jedno, ale najważniejsze jest Twoje samopoczucie i komfort przebywania w danym wnętrzu. To Ty decydujesz jakie połączenie wybierzesz 🙂

Ultrafioletowe dekoracje do domu

Dla tych, którzy nie mają odwagi zastosować go w większym formacie idealnym rozwiązaniem będą dodatki. Zdecydowanie łatwiej będzie dobrać dekoracje wnętrz w tym kolorze.Jeśli chcesz nadać swojemu mieszkaniu nutkę magii i jednocześnie pazura, to fantastycznym pomysłem będzie zastosowanie fioletowego akcentu w postaci dywanu, poduszek, firan, wzorów na tapecie. Doskonale sprawdzą się także ozdoby na ścianę w kolorze ultrafioletowym – to błyskawiczny sposób na ożywienie wnętrza.

Chcesz ożywić białe ściany w swoim domu? A co powiesz na plakaty z kolorem ultrafioletowym? To bardzo oryginalne i gustowne rozwiązanie.

Plakat z autorską grafiką Serce botanic ta dekoracja to prawdziwa perełka dla wszystkich miłośników motywów botaniczno-biologicznych. To wyjątkowe serce o wyrazistej, niezwykle energetycznej kolorystyce fioletu i zieleni  ożywi wnętrze nie jednej „nudnej” ściany. Lubisz wnętrza w stylu  Urban Jungle? Ten plakat jest dla Ciebie!

Dla tych osób, które cenią skandynawskie minimalistyczne wnętrza, bliższe sercu zdecydowanie będą jaśniejsze odcienie ultra fioletu. Plakat Scandinavian mountains To fantastyczne połączenie grafiki i finezyjnej górskiej typografii. Góry mają w sobie niezwykłą moc, chodzenie po nich to bezkresna medytacja z naturą. Taki plakat przywoła wspomnienia, zmotywuje do kolejnej wyprawy, a przede wszystkim przywoła cudowne wspomnienia wprowadzając nas w relaksacyjny stan.

Warto zaszaleć z nowym kolorem Pntone 2018 roku ponieważ jego wieloznaczna symbolika może mieć wiele odsłon. Wszystko zależy od waszej interpretacji. Niech ta barwa kojarząca się innowacyjnością, rozwojem osobistym i wizjonerskim myśleniem. Niech będzie symbolem duchowości i łączy ludzi, zamiast dzielić. Potrzebujemy nowego spojrzenia, otworzenia się na to, co nieznane, uchylenia ludzkich serc.

Szukasz pomysłu na celebrację swojej przestrzeni? Zapraszamy na posterilla.pl

Źródło zdjęć: https://posterilla.pl, https://pl.pinterest.com