Lekkie wnętrza w duńskim stylu

To, że skandynawskie wnętrza skradły serca Polaków, wiemy nie od dziś. Trudno się temu dziwić, dla miłośników minimalizmu i szczęśliwego życia w stylu hygge – to idealne rozwiązanie. Bogactwo skandynawskich aranżacji jest ogromne, każdy znajdzie coś dla siebie. Spośród skandynawskich stylów naszą uwagę przykuły  funkcjonalne wnętrza duńskie, gdzie prym wiedzie widoczna kombinacja naturalności, prostoty, powściągliwości i nowoczesności. Duński styl to idealna propozycja do małych mieszkań, jak i dużych domów, to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy poszukują spokoju w zaciszu własnego domu.

Zimowa biel

W duńskich domach królują jasne barwy. Na ścianach zdecydowanie występuje śnieżna biel, bardzo często ożywiona kolorystycznym akcentem, o delikatnej fakturze. Jasne aranżacje kontrastują z odważnymi kolorystycznie dodatkami. Zazwyczaj są to odcienie żółci, czerwieni, zieleni i różu. Dla wszystkich zwolenników bardziej stonowanych kolorów, polecamy brąz, granat oraz czerń. Duńskie dekoracje wnętrz mogą być także muśnięte kolorem.  Grunt to zachować umiar J. A jakie są duńskie podłogi? Nawet jeśli podłoga nie jest biała, to najczęściej pozostaje jasna, wykonana z drewna brzozowego lub sosnowego, bądź z kamiennych płytek w odcieniu chłodnej szarości. Jasna kolorystyka w duńskich aranżacjach sprawia, że wnętrze jest jasne, przestronne, a zarazem ciepłe.

Naturalna jasność

W nowoczesnym duńskim  budownictwie wykorzystuje się duże okna. Dzięki temu do wnętrza wpadają duże ilości naturalnego światła. Rezygnacja z grubych topornych zasłon na rzecz delikatnych rolet, czy żaluzji powoduje, że można cieszyć się widokiem z okna w całej okazałości.

W duńskim stylu z chęcią wykorzystuje się ekologiczne materiały wnętrz, jak jasne drewno, wiklinę, szkło, naturalne tkaniny, czy naturalne skóry. Takie elementy wpływają bardzo pozytywnie na nastrój całego pomieszczenia. Wspaniałym elementem dekoracyjnym, również okien, są  rośliny. Nie powinno ich zabraknąć w duńskich pomieszczeniach. Jednak ich ilość także powinna być umiarkowana, aby nie odbierały pomieszczeniom jasności.

Proste rozwiązania

Duńskie wnętrza cechuje szeroko pojęta funkcjonalność, zwłaszcza jeśli chodzi o użyte dekoracje do domu. Nie ma tu zbędnych „bibelotów”, tylko odpowiednio użyte proste dekoracje wnętrz. Jako, że styl duński daleki jest od przepychu, dodatki muszą być praktyczne, a jednocześnie pasujące do całości wnętrza. Umiar jest cechą narodową Duńczyków, która warto naśladować w codziennym życiu. Z tego powodu umiar i powściągliwość to zdecydowanie główne cechy wnętrz w stylu duńskim. Przytulność jest tu najważniejsza, dlatego nie brak tu ceramiki, najlepiej produkowanej lokalnie, z tradycyjnymi wzorami, ciepłych pledów i poduszek, wiklinowych koszy, czy drewnianych figur.  

Najbardziej charakterystyczne w stylu duńskim są meble. Jak we wszystkich wnętrzach skandynawskich, wykonane oczywiście z naturalnych materiałów, eleganckie w swej prostocie i niebywale funkcjonalne.

Proste ozdoby na ścianę

Dopieszczeniem wymarzonej atmosfery są odpowiednio udekorowane jasne ściany.  Minimalistyczne plakaty to fantastyczny pomysł na dekorowanie ścian. Odpowiednio dobrane dodatkowo spersonalizują wnętrze, czyniąc je absolutnie wyjątkowym! Wszystko w trosce o stylistyczną harmonię.

Mamy dla Was kilka wspaniałych plakatowych inspiracji. Plakat When?, to idealne połączenie motywacji z pięknym północnoeuropejskim nastrojem. „Jak nie teraz, to kiedy”? To bardzo dobre pytanie dla wszystkich wiecznych marzycieli. Zawieszone w salonie, czy sypialni przypomni o tym, co w życiu ważne, a póki co niezrealizowane.

Interesującym rozwiązaniem może okazać się także plakat Zimowo, który zachwyca idealną kolorystyką oraz pięknym pejzażem gór w towarzystwie zimowego domku. Ten plakat jest niezwykle przytulny. Taka dekoracja salonu to świetny sposób na zbudowanie odpowiedniego nastroju.

Trzy minimalistyczne plakaty: Szyszka, Przysiadł ptaszek i Gonimy jelonka to kwintesencja duńskiego designu. Połączone w zestaw lub zawieszone oddzielnie stanowią idealne dekoracje do domu w zimowo-przyrodniczej stylistyce.

Duńczycy to bardzo przyjaźnie nastawieni do życia ludzie. Niezwykle ceniący życie rodzinne, dlatego duńskie wnętrza są tak przyjazne człowiekowi i rodzinnej integracji. Wspólny czas w tak przytulnych, swobodnych, bezpretensjonalnych wnętrzach, to prawdziwa przyjemność. A ich uniwersalność sprawia, że niezależnie od płci i wieku, każdy domownik czuje się w nich swobodnie.

Szukasz interesujących dekoracji do swojej duńskiej przestrzeni? Koniecznie zajrzyj na posterilla.pl

Źródło zdjęć: https://posterilla.pl, https://pl.pinterest.com